Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Fotowoltaika dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Główne zdjęcie
Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło program, w którym dofinansowanie w 50 % na prosumenta lokatorskiego będą mogły uzyskać spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Mamy w Polsce obecnie do czynienia z dynamicznym wzrostem pozyskiwania prądu z OZE, głównie z instalacji fotowoltaicznych. Rząd dzięki różnym programom wspiera ten proces, choć ostatnia zmiana sposobu rozliczania za oddany do sieci prąd budzi kontrowersje. Z danych ministerstwa  rozwoju i technologii wynika, że na koniec czerwca 2022 roku było 1,2 miliona instalacji prosumenckich i prawie wszystkie na obiektach jednorodzinnych. 

Tym razem MRiT wprowadza prosumenta lokatorskiego. Z zaprezentowanych założeń wynika, że zarządzający budynkiem wielolokalowym (TBS, spółdzielnia, wspólnota) będzie mógł zainwestować w większą instalację, niż jest potrzebna dla części wspólnej. Całość energii oddawanej do sieci będzie rozliczana miesięcznie ze sprzedawcą według cen hurtowych i wpływać na konto właściciela. Przychody właściciela obniżą co do zasady koszty utrzymania budynku, a oszczędności będzie można przeznaczyć np. na remonty czy inne potrzeby – zapewnia ministerstwo.

Obecnie wysokość dopłaty do instalacji fotowoltaicznych na domach wielorodzinnych wynosi tyle samo, co dla domów indywidualnych, czyli do 6 tys. zł. Minister zaznaczył, że w ramach proponowanego rozwiązania dofinansowanie wyniesie do 50 proc. wartości instalacji.

"Dzisiaj, żeby postawić instalację na bloku jest możliwość dofinansowania tak jak w +Moim Prądzie+ - do 6 tys. zł. My proponujemy zupełnie inną filozofię. Te instalacje będą tutaj trochę większe, w związku z tym to finansowanie będzie wyższe. Proponujemy dofinansowanie do 50 proc., co oznacza, że przy średniej instalacji 30 kWh jesteśmy w stanie dopłacić mniej więcej 75 tys. zł do instalacji wartej 150 tys. zł" - mówił szef MRiT.

Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 1 lutego 2023 r. do Banku Gospodarstwa Krajowego. Dofinansowanie ze środków przeznaczonych na prefinansowanie KPO (PFR) ma wynieść do 50% instalacji. 

Dofinansowaniem będą też objęte instalacje wspomagające, czyli magazyny energii, pompy ciepła itp. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę