Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Łomżyńska Wieczerza Wigilijna przy choince

Święta Bożego Narodzenia w Łomży będą znów z choinką miejską na Starym Rynku. Zbliża się do końca po prawie 3 latach remont serca starówki, gdzie w środę stanęła 12-metrowa jodła koreańska, podarowana przez małżeństwo Czytelników portalu 4lomza.pl. Kiedy drzewo przywieźli i ustawiali pracownicy Zakładu Dróg i Zieleni MPGKiM, harcerze Hufca Nadnarwiańskiego przekazali Radzie Miasta Łomża Betlejemskie Światło Pokoju, żeby łomżyniacy i goście przeżyli w spokoju, zdrowo i szczęśliwie cudowny czas religijnych i rodzinnych świąt. Przystrojona choinka na Starym Rynku z kolistą fontanną, której dokończenie zatrzymał mróz 10-stopniowy, to efektowny element imprezy w niedzielę.

 Po trzech latach przerwy, wynikłej z pandemii Covidu, powraca tradycja Łomżyńskiej Wieczerzy Wigilijnej, którą zapoczątkował w 2011 r. ówczesny prezydent Mieczysław Czerniawski (74 l.). Podzielenie się opłatkiem i śpiewanie kolęd przewidziano w godzinach 15.-17. Wydarzenia symboliczne będą od 10. poprzedzone jarmarkiem i filmami dla dzieci, a od 12. wizytą szczudlarzy.

Choinka na Starym Rynku to wysoka na ok. 12 metrów jodła koreańska. Smukłe, gęste i rozłożyste drzewo przez 27 lat urosło w ogrodzie działkowym Forty na Wzgórzu w Piątnicy. W środę sześciu robotników ZDiZ z inż. Krzysztofem Siedleckim ustawiło choinkę na zaśnieżonym Starym Rynku. Pracowali od rana w mrozie i śniegu słonecznej zimy. Po trzech latach od zdjęcia polbruku z „placu czerwonego”, a dziś granitowego, w centrum XV-wiecznej starówki na Mazowszu stanęła choinka. W związku z remontem centralnego placu, od połowy 2020 r. odbywały się prace archeologów pod kierunkiem Mieczysława Bienia. Przedłużały się uzgodnienia projektu przebudowy Rynku między architektem Zenonem Zabagło, Ratuszem i Delegaturą Podlaskiego Konserwatora Zabytków, na co nałożyły się problemy pandemii, cen materiałów i robót budowlanych. Dołożyliśmy jako redakcja do zamieszania zieloną cegiełkę, przez cały czas upubliczniając odkrycia archeologów i walcząc z Czytelniczkami i Czytelnikami o każde drzewko. Z pomocą Konserwatora Zabytków udało się nam zdobyć nie 8, jak początkowo chciał architekt i wiceprezydent Garlicki, ale 15 drzewek – prawie 2 razy więcej. Po 3 latach widać klony kuliste od strony ratusza, kamieniczek i pierzei z lodziarniami.

Bałwanek Śnieżynek
Akcja „Choinka” zaczęła się o godzinie 8. w środę w Piątnicy. Drzewo trzeba było opleść pasami i podtrzymywać z dźwigu HDS, żeby nie przewróciło się przy piłowaniu pnia i nie połamało gałęzi. Później godzinę czekano na eskortę Straży Miejskiej. Choinka jechała przez stary most, ulicą Zjazd, rondem na placu Kościuszki, Rządową i od strony Woziwodzkiej, gdzie punkt widokowy Zamkowa Góra. Po godz. 10 na Starym Rynku została uniesiona triumfalnie jak Statua Wolności i niecałe trzy kwadranse później zazieleniła się w słońcu nad białym placem. Robotnicy klinowali ją palikami w stojaku, ustabilizowali w pionie, unieruchomili 3-ma linami, mocowanymi w połowie drzewa i do posadzki. Po koniec akcji ekipę ZDiZ odwiedziła dyrektor Bernadeta Krynicka, aby potwierdzić, że choinka jest stabilna i gotowa na strojenie ozdobami.

To jedna z trzech dużych choinek miejskich w Łomży. Dwie znajdują się w Parku Świętego Papieża JP II: w starej części zielona, ale sztuczna, a w nowej też sztuczna, lecz ze srebrnych ledów, więc wygląda jak ze złota i kryształów. Na Starym Rynku nie będzie iluminowanych zabawek dla dzieci – tak jak rok temu stanęły w Parku Świętego: chatka, Mikołaj, wiewiórka, renifer, ciuchcia z wagonikami, fontanna w centrum, wokół której mają być iluminowane latarnie, podobnie jak w alei papieskiej. Nową zabawką jest ok. 2 i pół metrowy bałwanek Śnieżynek, zwany z racji na biały korpus, w czerwonej czapeczce i z niebieskim prezentem dla dzieci. 7-letni miś Łomżatek, kupiony za 32 tys. zł, ma – jak informuje kierownik ZDiZ - za darmo towarzysza z Firmy Polamp z Giżycka, przynajmniej na sezon zimowy.

Coraz mniej iluminacji
- Oszczędzamy – oto leitmotiw jak z Richarda Wagnera (1813 – 1883) w rozmowie z kierownikiem Siedleckim. Nie ma iluminacji choinek jak rok temu przy Domu Kultury i na placu Niepodległości. Wtedy iluminacja świąteczna ulic w Łomży była symboliczna, wręcz prawie niezauważalna, jakby nie było Świąt. W tym roku jest jeszcze gorzej. Z 260 ozdób świetlnych pozostało sprawnych 210 – bo reszta nie świeciła, pokruszyła się. Bardziej spostrzegawczy Czytelnicy, być może, dostrzegą je: Aleja Legionów, Wojska Polskiego, Rządowa, Giełczyńska, Polowa, Aleja Józefa Piłsudskiego. Na latarniach na Farnej i Długiej są iluminowane podniebne dzwonki i gałązki choinkowe. Na Rondzie Solidarności o świętach przypomną 4 żywe choinki. Ale najjaśniej lśni choinka w rodzinnym domu.

Mirosław R. Derewońko 
tel. red.  696 145 146

 

Choinka z Piątnicy na Starym Rynku w Łomży

Skromniutka iluminacja ulic Łomży na Święta 2021

Iluminacje na Święta Bożego Narodzenia w Parku Jana Pawła II

Opłatek i potrawy wigilijne na Starym Rynku w Łomży

Mnóstwo śniegu, kolęd i potraw na 8. Łomżyńskiej Wieczerzy

II Łomżyńska Wieczerza Wigilijna z Eleni na Starym Rynku

Łomżyńska Wieczerza Wigilijna na Starym Rynku

Niesforna choinka rekordzistka na Starym Rynku


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę