Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lipca 2024 napisz DONOS@

Nowy radar pogodowy w regionie

Główne zdjęcie
Aktualne rozmieszczenie radarów sieci POLRAD. Kolorem czarnym zaznaczono urządzenia o pojedynczej polaryzacji, kolorem niebieskim radary dual-pol, a czerwonym planowane inwestycje. Okręgami zaznaczono zasięg skanu dopplerowskiego, wynoszący 125 km. Mapa przedstawia już nową lokalizację radaru w Gdańsku. (źródło IMGW-PIB)

W Użrankach koło Mrągowa IMGW-PIB planuje budowę radaru pogodowego działającego w sieci POLRAD. Dotychczas region północno-wschodni monitorowany był przez radar w Legionowie, ale ze względu na jego oddalenie nie był w stanie wykryć wszystkich zjawisk meteorologicznych, zwłaszcza w dolnej atmosferze.

Pierwszy radar meteorologiczny uruchomiono w Polsce blisko 60 lat temu, a sieć radarów, obejmująca swym zasięgiem niemal cały kraj, funkcjonuje od około dwóch dekad. Radary  stanowią cenne źródło informacji o pogodzie tu i teraz. Dzięki nim można śledzić rozwój i przemieszczanie się opadów, a także określić prędkość wiatru, czy wielkość gradu. Dane pozyskane za pomocą radarów IMGW-PIB wykorzystuje w modelach meteorologicznych i hydrologicznych oraz przy tworzeniu prognoz i wydawaniu ostrzeżeń. Urządzenia te ogrywają ogromną rolę także w osłonie lotnictwa. Co ważne, informacje z pomiarów radarowych dostępne są dla każdego mieszkańca Polski, dzięki czemu w każdej chwili można sprawdzić co dzieje się w okolicy – czy nie nadchodzi burza lub silne opady. 

Nowy radar 
Łomża i region Polski północno-wschodniej do tej pory monitorowany był przez radar w Legionowie, który obecnie przechodzi modernizację. Ze względu na znaczną odległość nie był w stanie wykryć wszystkich zjawisk meteorologicznych, zwłaszcza w dolnej atmosferze – zauważa IMPG. Do końca 2023 roku cały system radarów ma zostać zmodernizowany i rozbudowany. Powstaną dwie nowe stacje radarowe – w Użrankach (koło Giżycka) i na Górze Świętej Anny (w opolskim). Zwiększą się możliwości pomiarowe i poprawi się jakość danych – wyjaśnia IMGW. Możliwe będzie mierzenie dodatkowych parametrów i generowanie większej liczby produktów. Znacznie zwiększy się  pokrycie obszaru Polski, a  inwestycja w Użrankach poprawi bezpieczeństwo na mazurskich jeziorach, co ma duże znaczenie dla turystyki. Z map wynika, że w obszarze jego aktywności znajdzie się region łomżyński. 

Nowe możliwości pomiarowe

Aktualnie sieć POLRAD składa się z radarów dopplerowskich pracujących w paśmie częstotliwości C (ok. 5,5 GHz). Klasyczny radar wysyła wiązkę fali elektromagnetycznej spolaryzowaną poziomo. Oznacza to, że składowa elektryczna tej fali oscyluje w płaszczyźnie poziomej i tylko w niej wykonywane są pomiary. Radary podwójnej polaryzacji (dual-pol), które będą finalnie działać w całej sieci POLRAD, emitują jednocześnie wiązkę spolaryzowaną pionowo. Dzięki temu „widzą” w obu płaszczyznach. Możliwe jest także wyznaczenie dodatkowych parametrów, poprzez zestawienie ze sobą sygnałów z obu polaryzacji fali.

Wśród podstawowych parametrów uzyskiwanych z pomiarów radarami dual-pol są: odbiciowość różnicowa (ZDR), przesunięcie fazowe (PhiDP), właściwe przesunięcie fazowe (KDP), współczynnik korelacji wzajemnej (RhoHV). Dzięki wykorzystaniu tych informacji możliwe jest rozpoznanie rodzaju opadów poprzez określenie własności fizycznych hydrometeorów. Podwójna polaryzacja pozwala również na korygowanie tłumienia fali elektromagnetycznej w strefach silnych opadów, poprawę dokładności szacowania natężenia opadów (a także ich sum) oraz określenie wielkości gradu.

W Mściwujach koło Małego Płocka pracuje radar, ale na potrzeby ruchu lotniczego. 

źródło obserwator.imgw.pl

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę