Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 czerwca 2024 napisz DONOS@

Częściowa nieważność uchwały o dietach

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Kolejna uchwała częściowo niezgodna z prawem. Jednak mimo częściowego uchylenia obniżone diety zostają.

Wojewoda Podlaski w trybie nadzorczym stwierdził nieważność części zapisów przyjętej w październiku uchwały Rady Miejskiej w Łomży w spawie diet. Chodzi o § 1, § 2 pkt 2, § 3 pkt 6, § 4 ust. 1 i 4, § 6 oraz § 7 ust. 2 uchwały Nr 542/LXI/22 Rady Miejskiej Łomży z dnia 26 października 2022 r.

Zofia Silwonik,  Dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli, która z upoważnienia wojewody podpisała rozstrzygnięcie, stwierdza, że część jego zapisów zostało podjętych z istotnym naruszeniem prawa. Chodzi o to, że istotą diety jest wyrównanie wydatków i strat spowodowanych wykonywaniem mandatu. Dieta stanowi zatem rekompensatę utraconego dochodu oraz możliwości jego uzyskania, jak również poświęconego czasu z tytułu wykonywania mandatu radnego, nie jest natomiast świadczeniem pracowniczym. Wypełnianie mandatu radnego to nie tylko sesje, ale także kontakt z mieszkańcami, przyjmowanie ich uwag, czy zapoznawanie się z działalnością również podległych spółek czy składanie interpelacji czy zapytań. Dlatego wojewoda stwierdził nieważność uzależniania otrzymania diety od uczestniczenia li tylko w posiedzeniach rady. 

Kolejne uchybienie dotyczy przyznawania diet Przewodniczącym Zarządów Rad Osiedli, które w ustawie o samorządzie gminnym zapisano inaczej, tzn jako przewodniczący zarządu osiedla. Przywołano w uzasadnieniu naczelną zasadę prawa administracyjnego, która mówi o zakazie domniemania kompetencji. Zapisy dotyczące obniżonych wysokości diet przewodniczących komisji, zastępcy przewodniczących komisji czy wiceprzewodniczących Rady Miasta pozostają w mocy.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę