Zaprojektują ścieżkę z Nowogrodu do Kuzi
Białostockie Biuro Projektowe ARTERIA ma zaprojektować 19-kilometrową ścieżkę rowerową od Nowogrodu do Kuzi, wzdłuż drogi wojewódzkiej 645.
W Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie uroczyście podpisano umowę na wykonanie projektu ścieżki rowerowej od Nowogrodu aż do końca powiatu łomżyńskiego i województwa, czyli do Kuzi.
- Będę rozmawiał z władzami województwa mazowieckiego, żeby budowali tę trasę dalej, bo ona łączy Kurpie podlaskie z mazowieckimi i daje szansę na podziwianie naszej pięknej puszczy kurpiowskiej – deklarował Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego.
Białostockie Biuro Projektowe ARTERIA, za prawie 2,5 miliona złotych, w ciągu 11 miesięcy ma przygotować dokumentację projektową, która posłuży do uzyskania decyzji ZRID i odkupu gruntów pod inwestycję. Na razie nie wiadomo kiedy sama inwestycja.
Dokumentacja projektowa swoim zakresem ma objąć:
- budowę ścieżki rowerowej z dopuszczeniem ruchu pieszego od km ok. 26+655 (w m. Kuzie) do km ok. 45+431 (istniejący CPR od str. Łomży), długość ścieżki rowerowej ok. 18,776 km;
- budowę / przebudowę / rozbiórkę obiektów inżynierskich;
- budowę zjazdów indywidualnych i publicznych;
- budowę przepustów pod nawierzchnią zjazdów;
- ustawienie krawężników kamiennych oraz obrzeży betonowych;
- przebudowę lub zabezpieczenie w niezbędnym zakresie urządzeń obcych (branż: elektroenergetycznych, teletechnicznych, sanitarnych i innych) kolidujących z projektowaną ścieżką;
- uzupełnienie istniejącego lub budowę nowego oświetlenia;
- wycinkę drzew i krzewów.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że projektanci chcieliby, aby ścieżka była od drogi wojewódzkiej 645 oddzielona rowem. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo podróżujących nią osób i daje większy komfort poruszania się. Planują także w sposób szczególny wyeksponować bunkier pod Zbójną. Mogłoby się to stać ciekawym miejscem na odpoczynek i zwiększyłoby atrakcyjność trasy. Z drugiej strony Zbójnej znajduje się rezerwat przyrody i to także będzie wymagało właściwego podejścia.
Na szczęście po ostatnim remoncie mostu na Narwi poszerzono prawy pas pieszych. To pozwala bez trudu poruszać się tam na rowerze, a takie wąskie gardło bardzo utrudniałoby poruszanie się ścieżką.