Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Ponad 2 miliony złotych na odszkodowania za wypadki przy pracy w województwie podlaskim

Tylko w drugim kwartale 2022 roku ZUS w województwie podlaskim wypłacił 385 jednorazowych odszkodowań w związku z wypadkami przy pracy. Wypłaty sięgają 2,2 mln zł, a przeciętna wysokość świadczenia wyniosła 5,7 tys. zł.

W 2021 roku białostocki oddział ZUS wypłacił jednorazowych odszkodowań o łącznej wartości  prawie 10 mln zł.  Taką kwotę otrzymało 1 655 osób. Średnia wysokość świadczenia wyniosła wówczas 5,8 tys. zł.  Podobnie przedstawiały się statystyki z roku 2020, gdzie jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej otrzymało 2 011 mieszkańców naszego regionu na łączną kwotę 10,5 mln zł. Przeciętna rekompensata za uszczerbek na zdrowiu wyniosła 5,3 tys. zł. 

W Polsce w 2021 roku odszkodowanie w związku z wypadkiem przy pracy otrzymało 44 tys. osób na łączną kwotę ponad 308 mln zł. Rok 2020 to 46,7 tys. wypłaconych świadczeń, na łączną kwotę 292 mln. zł

Jednorazowe odszkodowanie jest najpopularniejszym świadczeniem wypadkowym. Jego wysokość zmienia się, co roku i jest uzależniona od procentowego uszczerbku na zdrowiu, który jest orzekany po zakończeniu leczenia i rehabilitacji przez Lekarza Orzecznika lub Komisję Lekarską ZUS. 

- Obecnie za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje 1133 zł. W porównaniu do ubiegłego roku kwota wzrosła o 100 zł. Aktualna wysokość kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej obowiązywać będą  do 31 marca 2023 r. - informuje Katarzyna Krupicka,  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

 

Jednorazowe odszkodowanie na wniosek

ZUS nie wypłaca jednorazowego odszkodowania z urzędu. W celu uzyskania odszkodowania należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kompletny  wniosek. Do wniosku należy dołączyć: 

  • wypełniony przez lekarza druk OL-9, zawierający informację o zakończonym procesie leczenia i rehabilitacji wystawiony nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku oraz ewentualnie dokumentację medyczną,
  • protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy sporządzony przez pracodawcę lub kartę wypadku, 
  • prawomocny wyrok sądu pracy, 
  • decyzja o stwierdzeniu choroby zawodowej wydaną przez państwowego inspektora sanitarnego.

- Jeśli wypadkowi ulegnie osoba zatrudniona na podstawie innej umowy niż umowa o pracę- np. na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej, przeprowadzenie postępowania powypadkowego  należy do obowiązków podmiotu, na rzecz którego wykonana była praca.  Z kolei w przypadku osoby prowadzącej  pozarolniczą działalność lub współpracującej z taką osobą, albo zatrudnionej na podstawie umowy uaktywniającej, postępowanie powypadkowe przeprowadzi, właściwy ze względu na siedzibę prowadzenia działalności - Zakład Ubezpieczeń Społecznych - dodaje  rzeczniczka.

 

źródło: ZUS


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę