Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Nowe wnioski na dopłaty do ciepła

Rusza składanie wniosków o kolejne rekompensaty na niektóre źródła ciepła, choć do tej pory m.in. łomżyński MOPS nie wypłacił jeszcze dodatków węglowych. Ministerstwo klimatu obiecuje, że pieniądze do samorządów trafią w tym tygodniu.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało już wzory wniosków o dopłaty dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania kolejnych źródeł ciepła. Do tej pory takie wnioski mogli składać jedynie ci, którzy opalają mieszkania węglem. Teraz katalog źródeł ciepła rozszerza się o kolejne: drewno, LPG, olej opałowy, pellet.

Do tej pory w Łomży o tzw. dodatek węglowy złożono 1582 wnioski, jednak jeszcze nikt takiego dodatku nie otrzymał. Wiesław Jagielak, dyrektor MOPS w Łomży informuje, że 29 sierpnia wysłano zapotrzebowanie na 7,5 mln zł, ale do tej pory na konta nie wpłynęły żadne pieniądze.  

- Pieniądze na dodatki węglowe będą przesyłane do gmin niezwłocznie po ich zaksięgowaniu na kontach Urzędów Wojewódzkich - w tym tygodniu – poinformował resort klimatu w odpowiedzi na pytanie Serwisu Samorządowego PAP. 

Ustawa o wsparciu odbiorców ciepła, która weszła w życie we wtorek 20 sierpnia 2022 roku, wydłużyła z jednego do dwóch miesięcy czas na wypłatę świadczenia przez samorządy. Ustawodawca chce także uszczelnienia systemu. Doprecyzowuje kryteria które musi spełnić gospodarstwo domowe. Jeśli pod jednym adresem zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek węglowy przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem. Natomiast w przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego mających ten sam adres miejsca zamieszkania, to dodatek ten jest przyznawany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Powyższe zasady stosują się także do postępowań wcześniej wszczętych, a niezakończonych przed wejściem w życie nowej regulacji.

Ustawa wprowadza zapowiadane jednorazowe dopłaty dla gospodarstw domowych do innych źródeł ciepła. Dla opalających pelletem lub inna biomasą dodatek wynosi 3 tys. zł,  olejem opałowym – 2 tys. zł, drzewem kawałkowym – 1 tys. zł, a dla ogrzewających się LPG (gazem) dodatek wynosi 500 zł. 

Aby otrzymać taki dodatek źródło ciepła musi być wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wnioski należy składać do samorządu. W Łomży elektronicznie można składać już od dziś, od poniedziałku natomiast dostępne będą druki w MOPS-ie i na ul. Polnej i tam będzie można wypełnić i złożyć. 

Podmioty wrażliwe, czyli wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie dostarczające ciepło do lokali mieszkalnych, placówki systemu ochrony zdrowia, systemu oświaty, szkolnictwa wyższego i nauki, żłobki, kluby dziecięce, kościoły i związki wyznaniowe, placówki kulturalne, straż pożarna, pozarządowe organizacje pożytku publicznego czy spółdzielnie socjalne, które samodzielnie kupują wspomniane paliwa czy węgiel do ogrzewania także mogą liczyć na dodatek. Oczywiście źródło ciepła ma być wpisane co bazy CEEB. Dodatek ma wynieść 40 proc. różnicy między zakładanymi średnimi rocznymi kosztami zakupu paliwa wykorzystywanego na potrzeby ogrzewania, kupionego w 2022 r., a uśrednionymi kosztami zakupu z ostatnich dwóch lat. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę