Uwaga na włamania do mieszkań
O włamaniu do mieszkania w czasie nieobecności domowników informuje mieszkanka bloku przy ulicy Przykoszarowej w Łomży. Zaapelowała, aby zabezpieczać mieszkania.
Policja potwierdza, że w czwartek (7.09) w godzinach 8-19 włamano się do mieszkania przy ulicy Przykoszarowej. Na razie policjanci nie ujawniają szczegółów zasłaniając się trwającymi czynnościami operacyjnymi.
Z relacji sąsiadów wynika, że do włamania doszło w biały dzień, kiedy domownicy byli w pracy. Złodzieje rozwiercili zamek i tak dostali się do środka. Nie ma informacji co zginęło.
Na podstawie innych doniesień można przypuszczać, że złodzieje najchętniej kradną rzeczy, które da się wynieść w plecaku czy torbie i łatwo spieniężyć. Mogą to być kosztowności, biżuteria, droga mała elektronika czy właśnie pieniądze.
Policjanci podkreślają, że sąsiedzi często się nie znają i zwracają uwagi na hałasy myśląc, że np. sąsiad wymienia zamek. Biorąc pod uwagę łomżyńskie zdarzenie, warto interesować się co dzieje się w naszym otoczeniu w dobrze pojętym własnym interesie.
W mediach można przeczytać, że złodzieje zanim „wejdą” obserwują mieszkanie czy dom starając się poznać zwyczaje domowników. W związku z tym co umieszczamy w serwisach społecznościowych, może być informacją dla potencjalnych złodziei. Fakt przebywania poza krajem czy na wyjeździe jest na pewno pomocne. W Małopolsce policjanci zauważyli zaznaczanie mieszkań przez złodziei poprzez pozostawienie monety na wycieraczce czy naklejce na drzwiach.
Przestrogą niech będzie doświadczenie pewnej rodziny spod Zielonej Góry, która na początku grudnia ubiegłego roku wyjechała na kilkudniowy odpoczynek w górach. Pośpiech był prawdopodobnie tak duży, że zapomnieli zamknąć za sobą drzwi do domku. Gdy wrócili po kilku dniach zauważyli, że na ścianie nie ma telewizora. Po sprawdzeniu wszystkich pomieszczeń okazało się, że złodzieje wynieśli z mieszkania rzeczy na prawie 20 tysięcy złotych.
W Łomży i powiecie łomżyńskim w 2021 roku zanotowano 179 włamań do domów i mieszkań. W pierwszej połowie 2022 roku, jak wynika z danych policji, było ich 65.
Policja radzi, aby zawsze upewniać się, czy drzwi i okna są zamknięte. Nie sygnalizować dłuższych wyjazdów zostawiając adnotacje na drzwiach. Opuszczając na dłużej mieszkanie poproś sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi. Nigdy nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką lub w innych „bezpiecznych miejscach” Nie zapraszaj do domu osób przypadkowo poznanych. Nie eksponuj swojego bogactwa, na przykład na portalach społecznościowych. Współdziałaj zawsze z sąsiadami. Umów się z nimi, aby czuwali nad mieszkaniem w czasie Twojej nieobecności. Zwracaj uwagę także na ich mieszkanie czy dom. Dokonaj spisu numerów seryjnych (fabrycznych) przedmiotów wartościowych lub oznakuj je w sposób nieznany przestępcy. Jeśli możesz sfotografuj je. Zainteresuj się obecnością nieznanych ci osób w twojej okolicy. Zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie twoje lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby doszło do kradzieży lub włamania.