Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Rozpórki stabilizatora: zasada działania, awarie i wymiana

Dla porównania zauważamy, że rozpórki stabilizatora są często używane również w tylnym zawieszeniu pojazdu wraz z przednimi. Można jednak z całą pewnością powiedzieć, że do tej pory montaż kolumn na tylnym zawieszeniu nie nabrał charakteru masowego, ze względu na jego nieopłacalność. Dodatkowo warto przypomnieć, że postęp w produkcji nowoczesnych samochodów nie stoi w miejscu, technologia szybko się rozwija, staje się coraz bardziej zaawansowana, o czym świadczy stale rosnąca prędkość i moc samochodów. Dlatego też zawieszenie z roku na rok, wraz z autem, również się zmienia i wymagania wobec niego stale rosną – musi być trwałe, bezpieczne a przy tym doskonale trzymać się drogi.

PRZEZNACZENIE, BUDOWA I FUNKCJE STABILIZATORÓW STABILIZATORÓW

Aby zrozumieć główne przeznaczenie elementów zawieszenia, takich jak rozpórki, wystarczy wyobrazić sobie, gdzie są one zainstalowane w samochodzie i stoją na drążku stabilizatora. Można zatem argumentować, że drążek stabilizatora jest jednym z elementów układu jezdnego pojazdu, który ma zapewnić stabilność boczną karoserii. Jeśli wyobrazimy sobie samochód nie wyposażony w stabilizatory, to podczas jazdy, podczas manewrowania samochód znacznie gorzej będzie słuchał kierownicy, podczas wchodzenia w zakręty będą odczuwalne nadmierne drgania karoserii, a nawet mogą pojawić się zaspy. W przypadku, gdy zębatki nie działają, często karoseria po prostu traci równowagę, a zużycie innych części zawieszenia przyspiesza i to w błyskawicznym tempie.

Jak wiemy zawieszenie samochodu to system składający się z dużej liczby pojedynczych elementów i mechanizmów, które współpracując ze sobą zapewniają komfort, bezpieczeństwo i niezbędną sterowność podczas jazdy. Wśród licznych elementów zawieszenia osobno wyróżnia się stabilizator, który odpowiada za zmniejszenie przechyłów nadwozia podczas wjeżdżania w zakręty, a także utrzymanie trajektorii podczas przyspieszania i tłumienie poślizgu podczas hamowania pojazdu. Z kolei bagażniki znacznie ograniczają kołysanie auta podczas jazdy. Te elementy należą do kluczowych części stabilizatora, które przyjmują ogromne obciążenia.

 

Główne znaki wskazujące na wymianę rozpórek stabilizatora:

  • Najczęstszym objawem wczesnej wymiany amortyzatora jest wyraźny dźwięk stukania podczas jazdy, który pochodzi z przedniego zawieszenia samochodu. Dźwięk jest szczególnie wyraźnie słyszalny podczas jazdy po wybojach lub podczas wchodzenia w zakręt;

  • Wygląd auta ciągnącego się na bok, czyli samochód zaczyna ciągnąć się w prawo lub w lewo podczas jazdy.

  • Również fakt, że jedna strona samochodu jest opuszczona nieco bardziej w kierunku podłoża niż druga, może wskazywać na zwiększone zużycie rozpórek.

  • Ostatnim głównym objawem, który może świadczyć o pęknięciu amortyzatora stabilizatora jest nadmierne kołysanie nadwozia pojazdu przy dużej prędkości, podczas hamowania lub wchodzenia w zakręt.

 

Po ustaleniu konieczności wymiany rozpórek stabilizatora należy przygotować materiały i narzędzia do tych prac:

  • Kup stojaki odpowiednie dla konkretnego modelu maszyny;

  • Przygotuj zestaw kluczy i głów;

  • Kołnierz, a najlepiej grzechotka;

  • Młotek i przekładka;

  • Środek czyszczący, pomagający przy dokręcaniu nakrętek;

  • Szmata.

Proces wymiany łącznika stabilizatora

  1. Zamontuj maszynę na otworze obserwacyjnym i zamocuj ją hamulcem ręcznym. Pod koła podłóż kliny.

  2. Oczyść spoiny metalową szczotką z brudu i spryskaj środkiem czyszczącym.

  3. Za pomocą kluczy odkręć nakrętki mocujące stojak.

  4. Usuń podkładki sprężyste.

  5. Wybij śrubę mocującą podkładką, uważając, aby nie uszkodzić gwintu.

  6. Zdejmij rozpórkę z łącznika stabilizatora.

  7. Nasmaruj gumową tuleję wodą z mydłem i wymień stojak na nowy.

  8. To samo należy zrobić po drugiej stronie maszyny.

  9. Nakrętki do mocowania dźwigni i zwrotnicy muszą być ostatecznie dokręcone tylko w maszynie, której koła są mocno osadzone na ziemi.

 

Źródła informacji:

https://www.autoczescionline24.pl/czesci-samochodowe/drazek-wspornik-stabilizator.html

https://www.wyborkierowcow.pl/objawy-uszkodzonych-lacznikow-stabilizatora-ile-kosztuje-wymiana-lacznikow/

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę