Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Czy warto stosować citrulline w suplementacji przedtreningowej?

Coraz więcej osób interesuje się różnymi formami suplementacji przedtreningowej. Wszystko z uwagi na jej działanie. Tego rodzaju odżywki mają przede wszystkim zmaksymalizować efektywność treningów, umożliwiając wykonywanie bardziej intensywnych serii ćwiczeń, a także dostarczyć organizmowi najbardziej kluczowych substancji odżywczych. Warto jednak zauważyć, że odżywek przedtreningowych jest stosunkowo dużo i mają one także przeróżne zastosowania oraz działania. To powoduje, że przed zdecydowaniem się na jakiś preparat, warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Jedną z odżywek przedtreningowych zyskujących na popularności jest właśnie citrulline (cytrulina), dlatego warto przyjrzeć się dokładniej jej zastosowaniu.

Czym jest citrulline i jak działa?

Citrulline (cytrulina) to jeden z aminokwasów endogenny i jest jednym z elementów tzw. cyklu mocznikowego. Cytrulina, a w zasadzie jabłczan cytruliny, wspomaga pracę mięśni podczas wykonywania przeróżnych aktywności fizycznych. Jednak o cytrulinie w formie suplementu diety mówi się najczęściej przy okazji treningów siłowych. Co więcej, cytrulina jest opisywana jako odżywka przedtreningowa, która umożliwia uzyskanie tzw. efektu “pompy” mięśniowej.

Polega to na zwiększeniu objętości mięśni, zwiększając tym samym ich siłę oraz wytrzymałość na potrzeby wykonywania nawet najbardziej intensywnych treningów. Co więcej, cytrulina wspomaga także regenerację powysiłkową. Uważa się także, że suplementacja tego aminokwasu pozwala na zmniejszenie poziomu kwasu mlekowego oraz amoniaku we krwi, a tym samym zmniejsza się ból mięśni podczas ćwiczeń oraz po treningu.

Nie dziwi więc fakt rosnącej popularności jabłczanu cytruliny jako suplementu. Obecnie jest on dostępny w różnych wariantach smakowych, a także formach. Dzięki czemu każda osoba może dostosować przyjmowanie cytruliny do własnych preferencji. Szukając ciekawego preparatu bogatego w ten aminokwas warto przyjrzeć się ofercie sklepu SFD (https://sklep.sfd.pl/Przedtrening%C3%B3wki-k154.html) z zakresu przedtreningówek. Można tam znaleźć m.in. jabłczan cytruliny w różnych odsłonach, ale także wiele innych odżywek przedtreningowych.

 

W jaki sposób przyjmować cytrulinę?

Najczęściej stosuje się jabłczan cytruliny jako odżywkę przedtreningową w ilości 5g. Jednak w przypadku bardziej zaawansowanych osób (np. kulturystów lub innych osób profesjonalnie uprawiających sport), można się spotkać z dawkowaniem cytruliny na poziomie 10g przed treningiem. To tylko pokazuje jak bardzo suplementacja odżywek i suplementów powinna być uzgadniana indywidualnie z uwzględnieniem diety, treningów, masy ciała itp. Co więcej, najlepiej jeśli rozpoczęcie suplementacji było ustalone z dietetykiem lub lekarzem.

Często cytrulina jest stosowana razem z argininą, ponieważ te dwa suplementy mogą działać synergicznie, czyli wzmacniając nawzajem swoje działanie, a w tym tak bardzo pożądany efekt pompy mięśniowej. W bogatej ofercie sklepu SFD (https://sklep.sfd.pl/) można znaleźć zarówno cytrulinę, jak i argininę oraz wiele innych odżywek i suplementów diety, które świetnie sprawdzą się w suplementacji przedtreningowej.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę