Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 maja 2024 napisz DONOS@

Symboliczne czeki w rękach samorządowców

Około 10,5 mln zł trafi do samorządów z terenu powiatu łomżyńskiego w ramach drugiego rozdania rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład dla gmin popegeerowskich. Przekazanie czeków odbyło się przed szkołą w Starym Bożejewie.

Środki przeznaczone były dla samorządów gminnych jak również, po raz pierwszy, starostwa powiatowego, na terenie których funkcjonowały PGR-y. Budżet programu wyniósł około 4 mld zł, a do województwa podlaskiego trafiło około 200 mln zł. To drugi nabór wniosków, w pierwszym rozdaniu do województwa podlaskiego trafiło zaledwie 8 mln zł. Samorządy z terenu powiatu łomżyńskiego otrzymały około 10,5 mln zł. 

W połowie lipca rząd ogłosił llistę projektów dofinansowanych z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład dla Gmin Popegeerowskich. Symboliczne czeki we wtorek rozdawał poseł Kazimierz Gwiazdowski, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości dla łomżyńsko-suwalskiego okręgu wyborczego. Podkreślał, że miejscowości te przez wiele lat były zaniedbane i teraz rząd chce nadrobić te zapóźnienia. Wskazywał na rekordowe, bo 98% dofinansowanie inwestycji.

- Istotą tego programu jest wparcie ludzi na terenach, na których funkcjonowały niegdyś PGR-y – wskazywał starosta Lech Szabłowski - może to już zostało zapomniane, że te PGR-y tam były, natomiast ci, którzy tam mieszkają nadal odczuwają skutki likwidacji podstawowego zakładu pracy.

Powiat, który po raz pierwszy mógł ubiegać się o dofinansowanie z tego programu otrzymał prawie 3 mln zł na przebudowę niespełna 3 km drogi Kąty – Chyliny w gminie Jedwabne.

Najwięcej 3 mln zł otrzymała Gmina Łomża, która złożyła dwa wnioski, czyli na drogę łączącą Starą Łomżę przy Szosie ze Starą Łomżą nad Rzeką (ulica Parkowa, II etap) jednocześnie łączącą drogę krajową z powiatową. Drugi projekt dotyczy dokończenia w Starych Kupiskach budynku biblioteki, aby w tym miejscu uruchomić punkt przedszkolny. 

Gmina Wizna otrzymała 1,96 mln zł na termomodernizację szkoły w Starym Bożejewie. Wójt Mariusz Soliwoda, gospodarz terenu przypomniał, że budynki popegeerowskie były właśnie w Starym Bożejewie i Janczewie. 

Gmina Piątnica na PGR Marianowo otrzymała prawie 2,5 mln zł. Pozyskane środki przeznaczone będą na infrastrukturę drogową i kanalizację deszczową. Wykonana zostanie jezdnia bitumiczna o szerokości 5 m, ciąg pieszo-rowerowy oraz utwardzą kostką brukową teren za blokami mieszkalnymi.  

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę