Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Rolnicy chcą rozszerzenia "wakacji kredytowych"

„Skandalem” nazywa „wakacje kredytowe” rolnik Zdzisław Łuba, który w piśmie do Magdaleny Reczkowskiej, Ministra Finansów, domaga się ich rozszerzenia także na rolników. Obecne warunki ulgi są „krzywdzące” i „nie do zaakceptowania”.

Zdzisław Łuba, rolnik spod Śniadowa i Członek Zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej, nie waha się zabierać głosu w ważnych dla rolników kwestiach. Tym razem napisał list do minister finansów w sprawie tzw. „wakacji kredytowych”.

„Rolnicy należący do Podlaskiej Izby Rolniczej po raz kolejny czują się rozczarowani”, ponieważ z „wakacji kredytowych” rolnik może skorzystać wyłącznie przy spłacie kredytu domu lub mieszkania, w którym obecnie mieszka. Przyjęte prawo nie pozwala natomiast na taką pomoc w stosunku do kredytów wziętych na pozostałe budynki gospodarstwa w tym na obory, stodoły czy zakup ziemi. „W ocenie rolników odwiedzających biura powiatowe Izby Rolniczej wprowadzenie takich uwarunkowań jest nie do zaakceptowania i jest po prostu krzywdzące” - czytamy.

„Skandalem” zdaniem rolników jest to, że nie objęła ona rolników, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne np. na budynki gospodarskie i zakup ziemi i mają kłopoty w ich spłacie. Traktują to jako dyskryminację i chcą być traktowani podobnie jak podmioty objęte tą ustawą, która umożliwia wnioskowanie o „wakacje kredytowe”.

Rolnik zauważa, że „liczne apele kierowane z ich strony nie są brane pod uwagę przez rządzących”. Chodzi o „krytyczną sytuację w rolnictwie” związaną z wysokimi kosztami produkcji i „złą koniunkturę”. 

„Ciągły wzrost stóp procentowych bezpośrednio wpływa na drastyczną wysokość rat kredytów. Zastosowana pomoc innym kredytobiorcom należy się także rolnikom, którzy bezustannie zmagają się z wysokimi kosztami produkcji, a wynagrodzenie za ich produkty praktycznie pozostaje daleko od jakichkolwiek oczekiwań i zapowiedzi, jakie składano rolnikom podczas dwóch ostatnich kampanii wyborczych” - pisze Łuba w piśmie datowanym na 2 sierpnia 2022 roku. 

„Rolnicy zrzeszeni w Podlaskiej Izbie Rolniczej apelują o pilną zmianę ustawy o „wakacjach kredytowych”, co pozwoliłaby na zawieszenie spłat rat kredytowych dla rolników, którzy z uwagi na znaczny ich wzrost mają poważne problemy w spłacaniu kredytów hipotecznych zaciągniętych nie tylko na budowę domu czy zakup mieszkania, lecz także na zakup ziemi oraz postawienie różnego typu budynków gospodarczych związanych bezpośrednio z prowadzoną produkcją”.  

Rolnicy domagają się, aby „traktowano ich na równi z prowadzącymi działalność gospodarczą, więc w ślad za tym, prowadzący gospodarstwa rolne borykające się z problemami w tak trudnych czasach powinni zostać objęci w pełni tarczami antyinflacyjnymi”.

Pominięcie postulatów rolników „zaprowadzi gospodarstwa rolne na skraj bankructwa, zrujnuje dorobek wielu pokoleń i pozbawi rodziny rolników środków na ich podstawowe utrzymanie”. 

„Rolnicy skupieni przy Podlaskiej Izbie Rolniczej się na to nie godzą”.

 

List wysłano do wiadomości Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę