Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 17 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Bocianie gniazda to ciężkie konstrukcje

Główne zdjęcie
Gniazdo w Giełczynie

Zwykło się mawiać, że co czwarty bocian jest „Polakiem”. Gniazduje w pobliżu ludzkich siedlisk i bywa wróżbą szczęścia i narodzin nowego pokolenia. UwB ogłosiło konkurs na największe gniazdo, w którym udział może wziąć każdy, wystarczy taki obiekt sfotografować. Gniazdo z Giełczyna widoczne na zdjęciu może nie ma szans na zwycięstwo, ale i tak wygląda dość imponująco.

Występujący powszechnie bocian biały swoje gniazda buduje na budynkach, kominach, słupach czy drzewach. Czy zastanawialiście się może ile takie gniazdo waży? Zdaniem specjalistów, jeśli jest ono znacznych rozmiarów, to waga może przekroczyć nawet tonę. 

Naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, Instytutu Dendrologii PAN i Uniwersytetu Wrocławskiego stworzyli nawet internetowe narzędzie do pomiaru masy gniazd. Wystarczy zmierzyć lub oszacować jego szerokość i wysokość, wpisać te dane do kalkulatora i otrzymamy wynik. Jak czytamy na Facebooku Wydziału Biologii UwB dokładny pomiar jest możliwy tylko w wyjątkowych sytuacjach i może być wykonany tylko przez specjalistów (np. pracowników zakładów energetycznych, ornitologów badających bociany na podstawie stosownych zezwoleń). Naukowcy radzą zastosować dalmierz lub najprościej spróbować oszacować gniazdo na podstawie znanych elementów położonych obok o zestandaryzowanych wymiarach, np. dachówki (najczęściej 42 x 33 cm), cegły (25 x 12 x 6,5 cm), platformy pod bocianie gniazdo (120 x 120 cm), a nawet stojącego bociana (ok. 1 m). 

Zdzisław Folga, który z ramienia Parku Krajobrazowego Doliny Narwi robił niedawno przegląd bocianich gniazd zauważa, że jedno z największych w okolicy znajduje się w podłomżyńskim Giełczynie. Posadowione jest ono na specjalnej platformie i mierzy około metra wysokości. 

„Crazy Nauka” na Facebooku publikuje zdjęcia jeszcze większego gniazda, które oszacowano na 2 mety wysokości i 1,5 tony wagi. 

„Wygląda to jak dwa gniazda ułożone jedno na drugim. I w zasadzie tak jest, bo bociany często nadbudowują swoje gniazda na tych już istniejących. Do rekordowych należały gniazda o wysokości bliskiej 4 metrów! Takie kilkumetrowe gniazda ważą po kilka ton, a z tego powodu bywają niebezpieczne dla otoczenia i są przez ludzi częściowo rozbierane” - czytany na profilu strony o nauce.  

Konkurs na największe bocianie gniazdo
W połowie lipca Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku ogłosił konkurs na najcięższe i największe gniazda bociana białego w Europie! Zgłoszenia można wysyłać do 15 października br, a do wygrania są zestawy cennych książek o tematyce przyrodniczej. 

Co należy zrobić? 

Podać oszacowaną: (1) szerokości, (2) wysokości i (3) obliczonej na tej podstawie masę gniazda bociana białego za pomocą kalkulatora dostępnego na stronie: www.gniazdo.ptop.org.pl

Jeśli wartości te przekraczają zakres możliwy do wprowadzenia w kalkulatorze wystarczy, że podamy oszacowaną wysokość i szerokość gniazda. 

Poza tym należy wykonać (4) zdjęcie „ważonego” lub/i mierzonego gniazda tak, aby było widać częściowo obiekt, na którym jest posadowione (np. platforma pod gniazdo, komin, drzewo, skała itp.). 

Podać datę i miejsce wykonania zdjęcia. 

Powyższe cztery informacje, wraz z podaniem imienia i nazwiska, należy wysłać na adres: a.zbyryt@uwb.edu.pl

 

 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę