Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 06 grudnia 2023 napisz DONOS@

Ostatnie dni na złożenie ważnej deklaracji

Główne zdjęcie
Piątnica

Niewielu ponad 55% zobowiązanych z terenu Łomży i gmin powiatu łomżyńskiego złożyło obowiązkową deklarację w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Termin mija 30 czerwca br. czyli w najbliższy czwartek, spóźnialskim grożą grzywny.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to baza informacji o źródłach ogrzewania budynków w Polsce. Ruszyła 1 lipca 2021 roku i do 30 czerwca br. informacja o tym czym grzejemy we wszystkich budynkach powinna się tam znaleźć. Do złożenia deklaracji zobowiązani są właściciele budynków lub zarządcy. Niewywiązanie się z tego obowiązku może zakończyć się grzywną, nawet 5000zł. Na dzień 24 czerwca 2022 roku złożono w systemie CEEB 5 363 847 deklaracji. W Łomży i gminach powiatu łomżyńskiego na ponad 26 tys. punktów adresowych w ewidencji do tej pory znalazło się prawie 15 tys. z nich.  Daje to średni ponad 55%, niewiele jeśli wziąć pod uwagę, że termin mija w najbliższy czwartek.

Najprościej deklarację wypełnić przez internet logując się na stronę https://ceeb.gov.pl/. Przy pomocy profilu zaufanego, który można założyć także przy pomocy bankowości elektronicznej, wypełniamy kilka krótkich formularzy. Po zalogowaniu się musimy podać budynek i jakie jest jego wykorzystanie, wybrać jakim paliwem jest on ogrzewany, czy to jest tylko c.o., czy inne potrzeby, jaka jest moc kotła i ile mamy źródeł ciepła. Taką operację wykonuje się dla każdego budynku. Nie zajmuje to zbyt wiele czasu. 

Zgodnie z ustawą należy podać: metrykę budynku (adres nieruchomości), rodzaj zainstalowanego źródła ciepła (wybiera się z listy – w przypadku deklaracji elektronicznej), funkcje źródła ciepła (ogrzewanie (c.o.)/podgrzewanie wody (c.w.u.), w przypadku kotła na paliwa trzeba podać dodatkowo klasę kotła i rodzaj paliwa, numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie), adres e-mail (opcjonalnie).

Można także odręcznie wypełnić formularz i przesłać go pocztą lub osobiście doręczyć do właściwego ze względu na umiejscowienie domu urzędu miasta lub gminy. Urzędnik na miejscu wprowadzi dane do systemu. 

Najwięcej deklaracji złożono w gminie Przytuły. Tu obowiązek wypełniło 62% zobowiązanych. Niewiele mniej deklaracji wpłynęło z terenu gminy wiejskiej Łomża – 61%. Trzecia w powiecie i 23 w województwie jest gmina Wizna z 60% wypełnieniem obowiązku rejestracyjnego. W mieście Łomża na 6745 punktów adresowych zobowiązanych do wypełnienia deklaracji, do piątku złożyło ich 59% (4030). W gminie Piątnica 58% właścicieli złożyło deklaracje w CEEB, w gminie Śniadowo 57%, w gminie Jedwabne 54%, a gminie Miastkowo 51%. W pozostałych ten poziom nie przekroczył połowy zobowiązanych. W gminie Zbójna wypełniło go zaledwie 49%, a w gminie i mieście Nowogród tylko 45%. Należy się śpieszyć, ponieważ za niewywiązanie się z tego obowiązku grozi grzywna. 

W województwie podlaskim najwięcej deklaracji 96% złożono w miejsko-wiejskiej gminie Szczuczyn. To także drugi wynik w Polsce. 

Czas na wypełnienie deklaracji użytkowanych przed wejściem  wżycie ustawy mija 30  czerwca 2022 roku. Deklaracje budynków nowych należy składać w ciągu 14 dni od chwili pierwszego uruchomienia. Dotyczy to także sytuacji nowych  źródeł ciepła. Deklaracje nie dotyczą mieszkańców bloków. 

 

Musimy zgłosić w centralnej bazie czym grzejemy


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę