Ostatnie dni na złożenie ważnej deklaracji
Niewielu ponad 55% zobowiązanych z terenu Łomży i gmin powiatu łomżyńskiego złożyło obowiązkową deklarację w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Termin mija 30 czerwca br. czyli w najbliższy czwartek, spóźnialskim grożą grzywny.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to baza informacji o źródłach ogrzewania budynków w Polsce. Ruszyła 1 lipca 2021 roku i do 30 czerwca br. informacja o tym czym grzejemy we wszystkich budynkach powinna się tam znaleźć. Do złożenia deklaracji zobowiązani są właściciele budynków lub zarządcy. Niewywiązanie się z tego obowiązku może zakończyć się grzywną, nawet 5000zł. Na dzień 24 czerwca 2022 roku złożono w systemie CEEB 5 363 847 deklaracji. W Łomży i gminach powiatu łomżyńskiego na ponad 26 tys. punktów adresowych w ewidencji do tej pory znalazło się prawie 15 tys. z nich. Daje to średni ponad 55%, niewiele jeśli wziąć pod uwagę, że termin mija w najbliższy czwartek.
Najprościej deklarację wypełnić przez internet logując się na stronę https://ceeb.gov.pl/. Przy pomocy profilu zaufanego, który można założyć także przy pomocy bankowości elektronicznej, wypełniamy kilka krótkich formularzy. Po zalogowaniu się musimy podać budynek i jakie jest jego wykorzystanie, wybrać jakim paliwem jest on ogrzewany, czy to jest tylko c.o., czy inne potrzeby, jaka jest moc kotła i ile mamy źródeł ciepła. Taką operację wykonuje się dla każdego budynku. Nie zajmuje to zbyt wiele czasu.
Zgodnie z ustawą należy podać: metrykę budynku (adres nieruchomości), rodzaj zainstalowanego źródła ciepła (wybiera się z listy – w przypadku deklaracji elektronicznej), funkcje źródła ciepła (ogrzewanie (c.o.)/podgrzewanie wody (c.w.u.), w przypadku kotła na paliwa trzeba podać dodatkowo klasę kotła i rodzaj paliwa, numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie), adres e-mail (opcjonalnie).
Można także odręcznie wypełnić formularz i przesłać go pocztą lub osobiście doręczyć do właściwego ze względu na umiejscowienie domu urzędu miasta lub gminy. Urzędnik na miejscu wprowadzi dane do systemu.
Najwięcej deklaracji złożono w gminie Przytuły. Tu obowiązek wypełniło 62% zobowiązanych. Niewiele mniej deklaracji wpłynęło z terenu gminy wiejskiej Łomża – 61%. Trzecia w powiecie i 23 w województwie jest gmina Wizna z 60% wypełnieniem obowiązku rejestracyjnego. W mieście Łomża na 6745 punktów adresowych zobowiązanych do wypełnienia deklaracji, do piątku złożyło ich 59% (4030). W gminie Piątnica 58% właścicieli złożyło deklaracje w CEEB, w gminie Śniadowo 57%, w gminie Jedwabne 54%, a gminie Miastkowo 51%. W pozostałych ten poziom nie przekroczył połowy zobowiązanych. W gminie Zbójna wypełniło go zaledwie 49%, a w gminie i mieście Nowogród tylko 45%. Należy się śpieszyć, ponieważ za niewywiązanie się z tego obowiązku grozi grzywna.
W województwie podlaskim najwięcej deklaracji 96% złożono w miejsko-wiejskiej gminie Szczuczyn. To także drugi wynik w Polsce.
Czas na wypełnienie deklaracji użytkowanych przed wejściem wżycie ustawy mija 30 czerwca 2022 roku. Deklaracje budynków nowych należy składać w ciągu 14 dni od chwili pierwszego uruchomienia. Dotyczy to także sytuacji nowych źródeł ciepła. Deklaracje nie dotyczą mieszkańców bloków.