Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 lutego 2024 napisz DONOS@

Strażacy OSP otrzymali specjalistyczny sprzęt

Trzeci w powiecie ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy i pierwszy w rękach OSP podnośnik hydrauliczny trafiły do strażaków w Jedwabnem i Mątwicy. - Wiem jedno, przekazując państwu ten samochód podwyższyliśmy system ratowniczy i system bezpieczeństwa na tej ziemi, na Gminie Jedwabne - mówił komendant wojewódzki PSP st. bryg. Sebastian Zdanowicz w Jedwabnem.

- Potrzebowaliśmy tego sprzętu, który radzi sobie praktycznie w każdych warunkach. Napęd na trzy osie, zbiornik na 8 tys. litrów wody. Dużo więcej terenu można ugasić – cieszył się burmistrz Jedwabnego i jednocześnie prezes powiatowego oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. - Tereny Gminy Jedwabne to przede wszystkim wiejskie, kompleksy leśne, uprawy rolnicze, więc takiego sprzętu długo wyczekiwaliśmy. 

Po ponad roku starań samochód z 2006 roku, z białostockej jednostki PSP trafił do Jedwabnego. Gmina jako darowiznę przekazała do komendy 120 tys. zł, choć szacowana wartość pojazdu wynosi na ponad 700 tys. zł. Pojazd tego typu znajduje się na wyposażeniu komendy miejskiej PSP w Łomży i w OSP Wizna. Z uwagi na znaczne oddalenie od Łomży, pojazd z tak dużą pojemnością potrzebny jest w tym terenie. 

OSP w Jedwabnem dysponuje wiekowym już samochodem marki mercedes, który służy właściwie tylko do ciągania łódki. Drugi, średni samochód ratowniczo-gaśniczy z 1998 roku, zabiera 4 tys. litrów. Trzeci pojazd bardzo przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w gminie Jedwabne. 

W 2021 roku jednostka w Jedwabnem miała 85 wyjazdów do akcji. Czynnych strażaków jest 17-stu, ale niebawem grono druhów powiększyć o 6-7 osób, w tym pojawią się także druhny.

- Mam nadzieję, że będzie jak najrzadziej wykorzystywany do prawdziwych akcji. Niech raczej służy do waszego szkolenia, ale gdy już pojedziecie niech to będzie pomoc skuteczna – mówił wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.

Wicewojewoda Tomasz Madras zwracał uwagę, że beneficjentami będą wszyscy mieszkańcy Jedwabnego. Natomiast Marek Olbryś, wicemarszałek przypomniał, że województwo podlaskie w swojej kopercie programu wojewódzkiego funduszy unijnych, na ochotnicze straże pożarne będzie miało 85 mln euro.

- Służba pożarnicza jest nakierowana na człowieka, żeby nieść pomoc i ratunek w potrzebie. Strażacy podążają tam, skąd wszyscy uciekają. Podążają tam, żeby nieść pomoc i ratunek – zakończył senator Marek Komorowski

OSP w Mątwicy otrzymało podnośnik hydrauliczny. To pierwszy tego typu pojazd na wyposażeniu OSP w Powiecie, przydatny chociażby przy usuwaniu skutków wichur. Będzie wsparciem dla takich działań w całym powiecie. 

 

240206081801.gif
Foto:
Foto: Podnośnik koszowy podczas ćwiczeń w Mątwicy
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę