Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Podlaskie z duuużą kasą

Główne zdjęcie
Fot. wrotapodlasia.pl

Województwo podlaskie, jako siódme podpisało w poniedziałek (16.05) Kontrakt Programowy, w ramach którego do regionu trafi 1 mld 250 mln euro. – Kiedyś było takie słowo „wydatkujemy” środki europejskie, teraz chcielibyśmy je zmienić na „inwestujemy” - mówił Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Pud.

Kontrakt Programowy to rodzaj umowy pomiędzy rządem i zarządem województwa, w której – poza wielkością środków unijnych na program regionalny – uzgodnione zostały przedsięwzięcia priorytetowe, szczególnie ważne dla rozwoju regionu. Program Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021-2027 zostanie zasilony środkami Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego PLUS (EFS+) w wysokości ponad 1,25 mld euro. Największy nacisk zostanie położony na wsparcie przedsiębiorczości i B+R, gospodarki niskoemisyjnej i walki ze zmianami klimatu oraz działań związanych z włączeniem społecznym.

W ramach Kontraktu Programowego dla Województwa Podlaskiego uzgodniony został pakiet przedsięwzięć priorytetowych, istotnych z punktu widzenia rozwoju województwa podlaskiego, a przede wszystkim poprawy jakości życia mieszkańców województwa. Począwszy od inwestycji wspierających przedsiębiorców w formule klastrów, poprzez inwestycje ukierunkowane na przeciwdziałanie zmianom klimatycznych, aż po inwestycje wychodzące naprzeciw istotnym potrzebom społecznym, w tym ambicjom społeczności lokalnych.

Zwracają uwagę planowane przedsięwzięcia, których celem jest budowa nowych przewag konkurencyjnych, takie jak: ukierunkowany na sektor IT „Technoplex w ramach koncepcji Dolina Krzemowa 4.0 (Puszcza Krzemowa)”.

Ważne jest także rozwijanie aktywności w oparciu o atuty, z którymi kojarzy się Podlaskie jako region zrównoważonego rolnictwa oraz doskonałych warunków przyrodniczych. Dlatego niewątpliwie warto podkreślić znaczenie takich inwestycji, jak „Ekosystem Innowacji Dolina Rolnicza 4.0”, „XYLOPOLIS Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie” czy inwestycje prośrodowiskowe gmin o znaczeniu turystycznym (Tykocin, Augustów i Supraśl).

Lokalne społeczności Podlaskiego skorzystają na planowanych do realizacji przedsięwzięciach współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego +. Samorząd województwa zaplanował zarówno wsparcie na rzecz rozwoju lokalnego rynku pracy i kompetencji w ramach projektu „Rozwój szkolnictwa zawodowego w województwie podlaskim”, jak i wsparcie na rzecz grup o specjalnych potrzebach (między innymi w projektach dotyczących rozwoju teleopieki dla seniorów i rozwoju usług opiekuńczych w ramach deinstytucjonalizacji).

Zgodnie z przyjętą przez rząd Umową Partnerstwa na lata 2021-2027, około 40 proc. wszystkich środków polityki spójności (prawie 28,5 mld euro), otrzymają programy regionalne zarządzane przez marszałków województw. Środki na wdrażanie poszczególnych programów regionalnych są przekazywane samorządowi poprzez kontrakty programowe. To bardzo ważne, gdyż podpisanie kontraktu programowego umożliwia rozpoczęcie formalnych negocjacji z Komisją Europejską programu regionalnego na lata 2021-2027. 

Źródło: PUW

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę