Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Kalkulator kredytowy - który wybrać i jak z niego korzystać?

Kredyt, bez względu na jego rodzaj i formę, stanowi poważne zobowiązanie finansowe, zaciągane zwykle na co najmniej kilka lat. Dlatego też warto dobrze przeanalizować konkretne oferty, w czym może pomóc kalkulator kredytowy. Który wybrać w konkretnych przypadkach i jak z niego korzystać?

Czym jest kalkulator kredytowy?

Kalkulator kredytowy to bardzo proste i intuicyjne narzędzie, które pomoże między innymi w obliczeniu wysokości raty kredytu bądź też całkowitego kosztu, jaki związany jest z zaciągnięciem zobowiązania. Na co dzień z zaawansowanych kalkulatorów kredytowych korzystają analitycy bankowi, a także doradcy kredytowi, jednak narzędzie to, w uproszczonej wersji, dostępne jest dla każdego zainteresowanego. Aby skorzystać z kalkulatora kredytowego, należy przede wszystkim znać parametry poszczególnych ofert, które mają zostać ze sobą zestawione. Należy wziąć pod uwagę na przykład:

  • wartość zobowiązania,
  • oprocentowanie,
  • wysokość prowizji bankowej,
  • okres kredytowania.

Który kalkulator kredytowy wybrać?

Wybór konkretnego kalkulatora kredytowego uzależniony jest od tego, jakiego typu zobowiązanie chce zaciągnąć kredytobiorca. W internecie można znaleźć wiele różnego rodzaju kalkulatorów, w tym najpopularniejsze z nich to kalkulatory kredytów hipotecznych oraz gotówkowych. Kalkulator kredytu hipotecznego przeznaczony jest dla osób, które planują zaciągnąć kredyt pod zastaw nieruchomości. Aby dokonać obliczeń, należy znać także wartość nieruchomości oraz podać wysokość wkładu własnego. Oczywiście, ważne są także inne, charakterystyczne dla danego kredytu parametry, takie jak, chociażby jego oprocentowanie. Tymczasem z kalkulatorów kredytów gotówkowych mogą skorzystać osoby, które planują zaciągnąć zobowiązanie na dowolny cel. Kredyty gotówkowe udzielane są na niższe kwoty i na stosunkowo krótki okres czasu (maksymalnie kilka lat), a za ich pomocą można sfinansować wydatki bieżące bądź o charakterze inwestycyjnym.

Dlaczego warto korzystać z kalkulatorów kredytowych?

Od momentu podjęcia decyzji o zaciągnięciu kredytu, do czasu sfinalizowania umowy, zwykle upływa sporo czasu. Potencjalni kredytobiorcy porównują między sobą konkretne oferty, którymi są zainteresowani, tak aby wybrać najlepszą. Pomocne okazują się być tutaj kalkulatory kredytowe różnego typu, z których korzystanie jest całkowicie darmowe i niezwykle proste. Potrzebujesz kredyt 50 tys? Kalkulator pomaga wyliczyć ratę kredytu, ale również zsumować wszystkie koszty z nim związane, które będzie musiał ponieść kredytobiorca. Warto pamiętać, że dla klientów dostępne są również kalkulatory zdolności kredytowej, które pomagają oszacować, czy przy danych dochodach można starać się o kredyt. Oczywiście, każdy bank stawia kredytobiorcom nieco inne wymagania, dlatego uzyskane wyniki nie będą wiążące, a jedynie orientacyjne. Niemniej jednak, z kalkulatora warto skorzystać, aby w sposób ogólny nakreślić swoją sytuację kredytową oraz ocenić, czy zaciągnięcie zobowiązania w danym momencie rzeczywiście są korzystne.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę