Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Powiat Łomżyński w górę, a Miasto Łomża w dół w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego

Główne zdjęcie
Starota Łomżyński Lech Szabłowski i wicestarosta Maria Dziekońska

Powiat Łomżyński, Gmina Łomża, Gmina Nowogród i Gmina Zbójna awansowały w najnowszym Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego 2021. Pozostałe samorządy spadły. Miasto Łomża wśród 66 miast na prawach powiatu zajmuje odległe 60 miejsce.

„Ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce 2021”, daje konkretne instrumenty do oceny funkcjonowania każdej, nawet najmniejszej lokalnej władzy oraz nakreśla przejrzysty obraz gospodarki naszego kraju wychodząc od jej podstaw – pisze we wstępnie do dokumentu Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, pomysłodawca Europejskiego Kongresu Samorządów.

Zestawienie przygotowała Katedra Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w oparciu o siedem kryteriów. Należy podkreślić, że dla miast na prawach powiatu i powiatów ziemskich występuje silna korelacja dla wskaźników udziału dochodów własnych w dochodach ogółem z udziałem podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących 

Poddano ocenie:

1) udział dochodów własnych w dochodach ogółem;

2) relację nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem;

3) udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem;

4) obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń;

5) udział środków europejskich w wydatkach ogółem - bez poręczeń;

6) relacja zobowiązań do dochodów ogółem;

7) udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

Bardzo dobrze wypadł Powiat Łomżyński plasując się na 15 miejscu na 314 powiatów ziemskich. W stosunku do ubiegłego roku oznacza to awans z 23 miejsca. Do zwycięzcy -  wrocławskiego brakuje mu zaledwie 18%.

- Ranking pokazuje, nie po raz pierwszy, zarządzanie finansami publicznymi naszej jednostki na bardzo wysokim poziomie. Pomimo bardzo niskich dochodów własnych (jedne z najniższych w kraju), dzięki dużej aktywności i współpracy z rządem i samorządami realizujemy wiele ważnych dla społeczności inwestycji. Dzięki dobrej gospodarce finansowej prowadzimy 7 jednostek organizacyjnych, w tym jako jedyny powiat ziemski w Polsce – 2 instytucje kultury – komentuje Lech Szabłowski, Starosta Łomżyński. Wicestarosta Maria Dziekońska dodaje, że „Bardzo nas cieszy taki stan rzeczy, gdyż ma to ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju Powiatu Łomżyńskiego, zwłaszcza w obliczu obecnych wyzwań społeczno-gospodarczych. Stanowi to istotny element bezpieczeństwa realizacji zadań i usług publicznych”.

Wśród samorządów miejsko-gminnych Nowogród także zanotował wzrost w stosunku do ubiegłego roku i na 642 samorządy nalazł się na 59 miejscu osiągając o 27% mniej punktów od zwycięzcy. 

- Awansowaliśmy ponieważ uzyskujemy duże wsparcie m. in. ze środków rządowych, nie mniej jednak czasem brakuje na wydatki bieżące i wkład własny do projektów – mówi Grzegorz Palka, burmistrz Nowogrodu.

Gmina Jedwabne znalazła się na 562 miejscu, tracąc do zwycięskiego Konstancina-Jeziornej 52% punktów. W stosunku do 2020 roku samorząd spadł o 9 miejsc.

Wśród samorządów gminnych najwyżej z łomżyńskich na 241 z 1533 sklasyfikowanych znalazła się Gmina Łomża. Ma o 36% mniej punków w stosunku do zwycięzcy, ale do 2020 roku awansowała aż o 62 pozycje. - Gmina Łomża jest najbardziej dynamiczną społecznie i gospodarczo gmina w regionie - podsumowuje Piotr Kłys, wójt Gminy Łomża. - Notujemy wzrost liczby mieszkanców - na koniec 2021 było ich ok. 11 500. Mamy wzrost liczby podmiotów gospodarczych. Zwiekszają się dochody z podatków CIT i PIT. Rośnie budżet gminy i pozyskiwane środki zewnętrzne, a maleje zadłużenie. W ciągu 3 lat zadłużenie zmniejszyliśmy o 1/3. Jesteśmy przekonani, że rządowe, strategiczne inwestycje takie jak Via Baltica i CPK przyczynią się do rozwoju gospodarczego gminy i całego regionu.

Gmina Wizna jest na 866 miejscu i w stosunku do ubiegłego roku spadła o 15 miejsc. Dystans do zwycięzcy Gminy Baranów z Wielkopolski wynosi 48%.

Gmina Miastkowo sklasyfikowana została na 1255 miejscu z 5% dystansem do zwycięzcy. W 2020 roku samorząd zajmował 963 miejsce.

Podobnie uplasowała się Gmina Przytuły. W 2021 roku zajęła 1264 miejsce mając 55% dystans do pierwszej. Niestety samorząd zanotował spadek z 606 miejsca w 2020 roku. 

Gmina Piątnica znalazła się na 1287 miejscy wśród gmin wiejskich tracąc go pierwszej 56% w punktacji. Rok temu Piątnica była na 1043 miejscu.

Gmina Śniadowo uplasowała się na 1314 miejscu z 56% stratą punktową do zwycięzcy. Rok wcześniej samorząd zajmował 723 miejsce.

Najniżej w tym zestawieniu, ale z awansem zajęła Gmina Zbójna, której do lidera traci 62%. W stosunku do 2020 roku Gmina awansowała o 18 miejsc. 

Wśród miast na prawach powiatu Miasto Łomża znalazła się aż na 60 miejscu na 66 sklasyfikowanych, osiągając do zwycięskiego m. st. Warszawy dystans 57% punktów. W stosunku do 2020 roku spadliśmy o 48 pozycji. 

 

https://www.forum-ekonomiczne.pl/wp-content/uploads/2022/04/Rankingfinansowy2021light.pdf


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę