Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 maja 2024 napisz DONOS@

W maju ma ruszyć wypłata 500 plus dla Ukraińców

Ponad 6 tys. wniosków o 500 plus na blisko 10 tys. dzieci z Ukrainy wpłynęło do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie podlaskim. W całym kraju uchodźcy z Ukrainy złożyli prawie 318 tys. wniosków dotyczących około 487 tys. dzieci.

– Świadczenie wynoszące 500 zł miesięcznie przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia – mówi regionalny rzecznik ZUS Katarzyna Krupicka. – Aktualnie obywatele Ukrainy mogą składać wnioski do ZUS na dwa okresy wypłat 500 plus. Bieżący, czyli ten, który kończy się w maju tego roku, oraz na przyszły okres wypłat od czerwca do końca maja 2023 roku. Z tym zastrzeżeniem, że 500 plus przysługuje uchodźcy w tym okresie, kiedy przebywa z dziećmi w Polsce – wyjaśnia rzeczniczka.

W maju tego roku ruszą pierwsze wypłaty, dla uchodźców z Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie "Rodzina 500 plus”. To wynik ustawy, na podstawie której uchodźcy z Ukrainy uzyskali dostęp do wsparcia z ZUS, w tym do świadczenia 500 plus, Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce.

- Odkąd na Platformie Usług Elektronicznych ZUS udostępniliśmy możliwość składania wniosków o 500 plus po ukraińsku, w Oddziale białostockim zarejestrowaliśmy 3,6 tys. wniosków o to wsparcie, obejmujące około 5,6 tys. dzieci na obecny okres świadczeniowy, oraz 2,6 tys. wniosków na 4 tys. dzieci na nowy okres rozpoczynający się w czerwcu 2022 r., który potrwa do końca maja przyszłego roku - mówi rzeczniczka.

O świadczenia mogą ubiegać się osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutym br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu. Do złożenia wniosków, np. o 500 plus niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS. Pracownicy placówek ZUS pomagają przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia.

źródło: ZUS

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę