Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Więcej patroli na święta i ostrożnie z śmigusem-dyngusem

Wielkanoc to czas wzmożonych podróży do bliskich i rodzinnego świętowania. Policja w tym okresie, na ulicach Łomży i powiatu łomżyńskiego, zapowiada więcej patroli, a podczas śmigusa-dyngusa liczy na granice rozsądku w kultywowaniu tej tradycji.

Okres świąteczny sprzyja rodzinnemu biesiadowaniu. W związku z tym policja przypomina, że aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców i gości, od 15 do 18 kwietnia na drogach będzie więcej patroli, szczególnie na drogach wlotowych do miasta. Policjanci zapowiadają stanowcze interwencje wobec kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz uczestników ruchu popełniających wykroczenia, które stanowią główne przyczyny wypadków. Chodzi przede wszystkim o kierowców, którzy przekraczają dopuszczalną prędkość, wymuszają pierwszeństwo przejazdu, nieprawidłowo przejeżdżają przez przejścia dla pieszych czy nieprawidłowo wyprzedzają. Funkcjonariusze będą również kontrolować ruch pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Informujemy, że w dniu 16 kwietnia br. obowiązują ograniczenia ruchu tych pojazdów w godzinach od 18:00 do 22:00 oraz w dniach 17 i 18 kwietnia br. w godzinach od 8:00 do 22:00.

W okresie świątecznym widać także wzmożoną działalność złodziei. W związku z tym pojawią się patrole funkcjonariuszy nieumundurowanych. Kryminalni swoją uwagę skupiać będą na kieszonkowcach i innych złodziejach. Mimo wzmożonych działań policjantów należy jednak pamiętać, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych. Okazja czyni złodzieja, dlatego też nie stwarzajmy ich. 

Jeśli wyjeżdżamy na święta, policja przypomina o kilku zasadach. 

Zabezpieczenie domu/mieszkania

Wychodząc z domu upewnijmy się czy wszystkie okna i drzwi zostały dobrze zamknięte (w tym okna w piwnicy i w innych pomieszczeniach gospodarczych).

Nie zostawiajmy kluczy w tzw. „dobrych schowkach” (pod wycieraczką, za doniczką na parapecie czy za framugą drzwi) – złodziej przeszukuje najpierw te miejsca zanim włamie się do domu.

Wychodząc wieczorem zasuńmy zasłony oraz pozostawmy w pokoju włączone światło, dzięki czemu stworzymy pozory obecności domowników.

Nie warto ryzykować, dlatego unikajmy przechowywania w domu znacznych ilości gotówki, a wyjeżdżając przekażmy cenne przedmioty na przechowanie osobom godnym zaufania lub zdeponujmy je w banku.

Pamiętajmy o dyskrecji – portale społecznościowe to dla złodziei prawdziwa baza wiedzy, dlatego nie chwalmy się celem podróży, a zdjęcia opublikujmy już po powrocie do domu. 

W przypadku, gdy zorientujemy się, że padliśmy ofiarą złodzieja, należy niezwłocznie poinformować Policję. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy niczego nie dotykajmy i nie starajmy się przeglądać rzeczy, by ustalić, co zginęło, ponieważ w ten sposób ślady zostaną zatarte i utrudni to pracę Policji.

Bezpieczeństwo w podróży

Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi pokona dziesiątki, a nawet setki kilometrów, dlatego pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, które zagwarantują bezpieczną podróż.

Każdy kierowca powinien stosować zasadę „wolniej oznacza bezpieczniej”. Powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, podobnie jak pasażerowie, natomiast dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Nie zapominajmy, że drogi to nie miejsce na brawurę, dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, dojechać do celu podróży chwilę później, ale bezpiecznie.

Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w organizmie wpływa na pogorszenie koncentracji i refleksu, mogąc skutkować tragicznym wypadkiem.

Gdy dotrzemy do celu pamiętajmy, by parkować samochód w wyznaczonych do tego miejscach, a opuszczając pojazd nie zostawiać w nim w miejscach widocznych żadnych wartościowych przedmiotów tj. telefon komórkowy, torebka, laptop, itp.

Także jako piesi, pamiętajmy o prawidłowym poruszaniu się po drodze. Zwracajmy uwagę, aby przekraczać jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a wieczorem i w nocy używajmy odblasków.

Tradycja z rozsądkiem i umiarem

Łomżyńscy policjanci podczas Świąt Wielkanocnych będą również reagować na wszelkie próby zakłócania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Należy pamiętać, że tradycja związana z śmigusem-dyngusem powinna być kultywowana w granicach rozsądku, tak by nie przerodziła się w chuligański wybryk zagrażający bezpieczeństwu innych.

Niewłaściwe obchodzenie tego wielkanocnego zwyczaju przejawia się często w wylewaniu na przechodniów dużych ilości wody oraz rzucaniem z budynków lub wiaduktów, w kierunku przejeżdżających samochodów, worków i pojemników wypełnionych wodą.

Tego typu zachowania mogą powodować zniszczenie mienia, naruszenie nietykalności cielesnej, a w skrajnych przypadkach uszkodzenie ciała.

Przypominamy, że ich sprawcy narażają się na odpowiedzialność prawną, a także majątkową - policjanci mogą nałożyć mandat karny bądź skierować wniosek do sądu o ukaranie, a pokrzywdzony, w przypadku poniesionych strat materialnych, może dochodzić odszkodowania na drodze postępowania cywilnego (wówczas trzeba będzie pokryć koszty naprawy zniszczonej rzeczy np. sprzętu elektronicznego).

 

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę