Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Co je chomik? Wybieramy domowe jedzenie i gotową karmę dla chomika!

Chomik jako zwierzak wszystkożerny może spożywać sporo produktów, które są na co dzień jedzone również przez ludzi. Jeśli zatem myślisz o chrupaniu zdrowych przekąsek razem ze swoim pupilem – przy wyborze odpowiednich będziesz mógł go poczęstować! Warto jednak pamiętać, że nie samymi smaczkami chomik żyje. Poza podawaniem puchatemu maluszkowi konkretnych nasion, a także źródeł białka zwierzęcego, powinieneś także zapewnić mu dostęp do specjalnej karmy. Z tego artykułu dowiesz się, co może jeść chomik – jakie „ludzkie” jedzenie, a także która gotowa „chomicza” mieszanka będzie dla niego najzdrowsza!

Co je chomik? Jak wygląda jego żywienie w warunkach naturalnych?

Panuje powszechne przekonanie, że chomiki to zwierzaki roślinożerne. Jak zdradziliśmy już we wstępie – nie do końca! Te urocze maluszki są w rzeczywistości zwierzętami wszystkożernymi, jednak gatunek europejski można nazwać „roślinno-przeważającym”. Ma to związek z ich naturalną piramidą żywieniową, w której białko zwierzęce znajduje się na najmniej istotnej pozycji – choć oczywiście nie oznacza to, że jest nieistotne.

Co więcej, wszystkożerność chomików nie przekłada się na spożycie mięsa. Białko zwierzęce dostarczają sobie, spożywając owady. Można zatem nazwać ich dietę inssektowegetarianizmem. Jak wygląda wspomniana piramida żywieniowa chomików żyjących dziko?

Najważniejsze: ziarna oraz nasiona.

Następnie: trawy.

Kolejne: zioła.

Ostatnie: białko zwierzęce (owadzie).

Domowe jedzenie dla chomika – warzywa i owoce

Powyższa piramida żywieniowa nie uwzględnia warzyw i owoców, co wcale nie oznacza, że nie możesz ich podawać swojemu pupilowi. Istotne jest jednak to, by nie przeważały w jego diecie – można je zatem przyrównać do chomiczych wersji słodyczy lub fast-foodów. Dotyczy to szczególnie warzyw oraz owoców bogatych w cukry naturalne. Ich nadmiar może prowadzić do bólów brzucha u Twojego chomiczka, a także biegunek. Od czasu do czasu podawaj więc surowe:

marchew,

brokuł,

cukinię,

paprykę,

żurawinę,

jabłko,

jagody,

truskawki.

Domowe jedzenie dla chomika – orzechy

Orzechy są doskonałym źródłem białka roślinnego, choć wysokokalorycznym. Dlatego – dokładnie tak jak w przypadku ludzi – nie powinno się podawać ich zwierzakowi w nadmiarze. Co jakiś czas wrzuć do jego miseczki trochę nieprażonych i nieprzyprawionych:

nerkowców,

orzechów laskowych,

orzechów ziemnych

oraz orzechów piniowych.

Domowe jedzenie dla chomika – zioła i nasiona

Zioła oraz nasiona są zdecydowanie największą grupą przysmaków, które możesz podawać swojemu zwierzakowi. Lista jest w tym przypadku naprawdę długa, wskazujemy zatem te najbardziej popularne:

mniszek lekarski,

kolendra,

kozieradka,

nagietek,

rumianek,

lubczyk,

owies,

ziarna słonecznika,

pestki dyni.

Gotowa karma dla chomika – jaką wybrać?

Specjalistyczna karma dla chomika powinna być podstawą jego diety, a wszystkie wymienione powyżej produkty traktowane wyłącznie jako dodatek. To gotowe mieszanki ziaren przygotowane w odpowiednich proporcjach, dzięki czemu zwierzak otrzymuje wszystkie niezbędne witaminy oraz mikroelementy. Wysokiej jakości produkty dla chomika znajdziesz pod tym linkiem: https://www.maxandmrau.pl/pl/menu/produkty-dla-chomika-221.

Karma dla chomika składa się przede wszystkim z ziaren amarantusa, jęczmienia, pszenicy, prosta, żyta czy owsa. Często zostaje uzupełniona dodatkowymi składnikami, takimi jak suszone buraki czy marchew.

Czego nie mogą jeść chomiki?

Przygotowując pupilowi własną mieszankę produktów, miej na szczególnej uwadze to, czego nie mogą jeść chomiki. Do najważniejszych składników zakazanych należą:

słodycze,

produkty solone i doprawiane,

tłuste mięso, takie jak kiełbasa,

nabiał,

bieluń,

jarzębina,

hiacynt,

aloes,

czarny bez,

irys,

cytrusy,

bakłażan,

morele,

por,

cebula,

czosnek,

ziemniaki,

groszek,

rabarbar,

strączki,

sałata.

Pamiętaj również, że istotne jest nie tylko to, co jedzą chomiki, ale również prawidłowe dawkowanie pokarmu. Odpowiednia porcja jest uzależniona od rozmiaru zwierzaka, przyjmuje się jednak 1-2 łyżeczki gotowej karmy. Jeżeli zwierzak odkłada sobie część jedzenia do ściółki, może to oznaczać, że wsypujesz mu do miseczki zbyt dużo.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę