Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Ruszyła infolinia ZUS w języku ukraińskim

Od poniedziałku, 21 marca funkcjonuje specjalna infolinia ZUS na której można uzyskać informacje dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy, tych którzy przybyli do Polski przez wojnę po 23 lutego 2022 r. Infolinia jest w języku ukraińskim i polskim, a obsługują ją m.in. uchodźcy z Ukrainy. Pierwszego dnia obsłużyła blisko 850 osób.

Największa ilość  pytań dotyczyła jakie świadczenia przysługują z ZUS-u, a także co trzeba zrobić aby złożyć wniosek. Z takim zapytaniem zwróciło się 362 klientów. 88 osób chciało wiedzieć, kogo dotyczy konkretny wniosek, a 49 telefonujących w jakim terminie należy złożyć wniosek. Dzwoniący najbardziej zainteresowani byli wnioskiem 500 plus. Klienci pytali również jak zarejestrować profil na PUE ZUS. 78 osób było zainteresowanych rejestracją konta na Platformie Usług Elektronicznych.

- Połączeń było bardzo wiele. Konsultanci odebrali ich łącznie  845, w tym udzielili 637 odpowiedzi w języku ukraińskim i 208 w języku polskim – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Najczęściej jednak klienci pytali o Kartę Polaka, czy na jej podstawie można ubiegać się o świadczenia z ZUS-u, jakie dokumenty są potrzebne aby złożyć wniosek, czy też w jaki sposób złożyć wniosek. - Byli również zainteresowani, co powinni zrobić, jeśli ponownie przekroczą granicę polsko-ukraińską. Wątpliwości dotyczyły również sytuacji, czy świadczenia będą nadal przysługiwały, jeśli przekroczą  granicę z innym państwem – wymienia rzeczniczka.

Dzwoniący korzystają z telefonu, aby pytać także o inne sprawy. ZUS wylicza, że są pytania z kompetencji np. gmin czy banków. Zapytania dotyczyły jak założyć konto w banku dla obywatela Ukrainy, czy jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać jednorazową zapomogę w kwocie 300 zł. 

Dzwoniąc na infolinię ZUS 22-444-02-55 można uzyskać informacje w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy.  Konsultanci wyjaśnią jak zarejestrować profil na PUE ZUS, wypełnić a także  wysłać wniosek o świadczenie. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8-18.00 (opłata według stawek operatorów). 

Informacje w języku ukraińskim są również dostępne na stronie internetowej Zakładu. Potrzebujący mogą się dowiedzieć m.in. gdzie i na jakich warunkach mogą uzyskać pomoc.

źródło: ZUS

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę