Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 lutego 2024 napisz DONOS@

Ruszyło wydawanie polskich PESEL-i Ukraińcom

Obywatele Ukrainy, którzy po 24 lutego br. przybyli do Polski w związku z konfliktem zbrojnym, mogą od dziś składać wnioski o nadanie numeru PESEL. Urząd Miejski w Łomży obsługę uchodźców w tym zakresie będzie prowadził do odwołania w dni pracy Urzędu w godz. 7:30-17:30 oraz w soboty w godz. 8:00-12:00. - Chwilę po otwarciu Urzędu Miejskiego zjawiło się kilka osób, ale obsługa idzie sprawnie i po godzinie czekają już tylko dwie – mówi Łukasz Czech z Ratusza.

- Chwilę po otwarciu Urzędu Miejskiego zjawiło się kilka osób, ale obsługa idzie sprawnie i po godzinie czekają już tylko dwie – mówi Łukasz Czech z Ratusza.

Nie wiadomo ile tak naprawdę przebywa w Polsce uchodźców wojennych. Granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 1,7 mln osób, ale ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia mówi o liczbie około 1,5 mln tych, którzy zostali. Nie wiadomo dokładnie ile takich osób jest w Łomży i regionie. Z dostępnych danych wynika że jest ich ponad 400.

Aby uniknąc kolejek rządzący zachęcają, aby nie od razu udawać się do urzędów. Ważne jest także to, że obywatel Ukrainy może wystapić o nadanie numeru PESEL w dowolnym urzędzie w kraju. 

- Termin złożenia wniosku nie będzie miał wpływu na udzielenie wsparcia. Bez względu na to, kiedy obywatele Ukrainy udadzą się do urzędu, mają zagwarantowaną ochronę prawną od dnia przybycia do Polski – mówi wiceminister Paweł Szefernaker. 

Osoba, która otrzyma w Ratuszu nr PESEL może od razu udać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Dwornej i tam wystąpić inne świadczenia, np.: jednorazowe świadczenie 300 zł, zasiłek okresowy, posiłki w szkole, świadczenie wychowawcze, „Dobry Start”, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy dofinansowania dla osób niepełnosprawnych.  

Ważne informacje dotyczące składania wniosku:

•    Przy składaniu wniosku o nadanie numeru PESEL obywatele Ukrainy i członkowie ich rodzin są zobowiązani dołączyć fotografię (zgodną z wymogami dotyczącymi fotografii do dowodu osobistego).

•    Podczas składania wniosku od osoby, której dotyczy wniosek, pobierane będą odciski palców. Nie dotyczy to dzieci do lat 12.

•    Wniosek składa się osobiście.

•    Należy mieć ze sobą dokument, na podstawie którego przekroczono granicę (paszport biometryczny, ukraiński paszport wewnętrzny, Kartę Polaka, akt urodzenia w przypadku dzieci nieposiadających paszportu).

•    Do wniosku o nadanie numeru PESEL musi być dołączona kopia dokumentu, na podstawie którego zostanie ustalona tożsamość osoby, której ma zostać nadany numer PESEL. Aby przyspieszyć procedury, osoby mające taką możliwość mogą przy składaniu wniosku wraz z oryginałem przedstawić kserokopię dokumentu tożsamości. 

 

We wtorek opublikowano rozporządzenie na mocy którego, podmiotom i osobom prywatnym, którzy zapewnią zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, przysługuje świadczenie max. 40 zł za każdy dzień. Aby jest otrzymać należy złożyć wniosek w urzędzie gminy/miasta. Ma być ono wypłacane przez 60 dni, w szczególnych przypadkach może zostać przedłużone. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę