Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Bilbord nie naruszał prawa

Brak znamion czynu zabronionego było powodem umorzenia postępowania w sprawie „bilbordu aborcyjnego”, który stanął wiosną 2021 na ul. Legionów w Łomży. Zawiadomienie publicznego nawoływania do popełnienia występku złożyło 120 osób w tym szef Akcji Katolickiej Diecezji Łomżyńskiej.

Na alei Legionów 5 od 1 kwietnia do 25 maja 2021 roku w Łomży oraz w Kolnie przy ul. Wojska Polskiego 55 od 1 kwietnia do 11 czerwca 2021 roku prezentowany był bilbord o treści: „Aborcja bez granic nr telefonu +48 22292259, 7 dni w tygodniu od 8:00 do 20:00” #SpontanicznySztabObywatelski. Sfinansowany przez wkurzonych obywateli. Dorzuć się: www.zrzutka.pl/z/SSO” - informuje prokuratura.

420 osób poczuło się dotkniętych tą kampanią reklamową i złożyło doniesienia. 120 osób w Łomży zarzucało czyn z art 255 pkt 1 kk tj. publicznego nawoływania do popełnienia występku, natomiast w Kolnie 300 osób zarzucało czyn z art. 196 kk tj. obrazę uczuć religijnych.

Sprawa bilbordu stanęła także na sesji Rady Miasta Łomży. Radny Tadeusz Kowalewski pytał o to wiceprezydenta Łomży Andrzeja Garlickiego. "Wiem, że prezydent się tym zajmował, tą sprawą konkretnie, jest to bardzo ważna sprawa, również dla nas" – odpowiadał wiceprezydent. Czy wśród 120 osób podpisanych pod zgłoszeniem jest prezydent miasta nie wiemy, jest za to podpis szefa Akcji Katolickiej Diecezji Łomżyńskiej.  

Prokurator Rejonowy w Łomży, postanowieniem z dnia 27 września 2021 r., wobec braku znamion czynu zabronionego, umorzył dochodzenie. 11 lutego 2022 roku Prokuratura Rejonowa w trybie art. 131, czyli przy mnogości pokrzywdzonych, opublikowała komunikat w tej sprawie, w którym zawiadomiła pokrzywdzonych o efekcie postępowania.

Aborcyjny billboard zniknął


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę