Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Naukowcy z UMB zbadają, jak smog wpływa na zdrowie Polaków

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Naukowcy z Białegostoku, Łodzi, Warszawy, a także Liverpoolu, Moskwy, Pragi i Skopje rozpoczynają trzyletnie badania nad wpływem zanieczyszczenia powietrza w Polsce Wschodniej na zdrowie mieszkańców. Białostockim partnerem projektu jest Uniwersytet Medyczny.

Będzie to badanie o bardzo szerokiej skali - zapewnia dr Łukasz Kuźma z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badane będzie zjawisko określane mianem „polskiego smogu”, którego główną przyczyną są zanieczyszczenia wydobywające się z domowych kominów w połączeniu ze stosunkowo niską jakością używanego opału i specyficznymi warunkami atmosferycznymi występującymi we wschodniej Europie. W tym kontekście przeanalizowany będzie krótko- i długoterminowy wpływ zanieczyszczeń powietrza na liczbę przyjęć do szpitali z powodów dolegliwości kardiologicznych.

Analizie poddanych będzie szereg zmiennych odpowiedzialnych za ryzyko zgonów i hospitalizacji. W Polsce obejmie on mieszkańców województw podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz warmińsko-mazurskiego. Projekt finansuje Narodowe Centrum Badan i Rozwoju.

Aktualnie szacuje się, że zanieczyszczenie powietrza odpowiada w Polsce za kilkadziesiąt tysięcy zgonów rocznie.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę