Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@

Znowu nadciąga silny wiatr

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Poniedziałkowy poranek i przedpołudnie zapowiada się wietrznie w regionie. IMGW prognozuje wystąpienie silnego wiatru, który w porywach może osiągać 100 km/h.

Po raz kolejny w ciągu kilku ostatnich dni nad region nadciąga silny wiatr. To za sprawą niżu Gerhild,  którego ośrodek znajdować się będzie nad północną Finlandią, zacznie kształtować pogodę w Polsce. Nasuwanie się niżu spowoduje szybki wzrost gradientu barycznego nad Polską. W poniedziałek w godzinach porannych różnica ciśnienia pomiędzy północnym wschodem a południowym zachodem kraju wyniesie nawet 30 hPa.

Spowoduje to bardzo szybki wzrost prędkości wiatru, który już dzisiejszej nocy zaznaczy się najpierw na wybrzeżu, a nad ranem obejmie już przeważający obszar kraju. Średnia prędkość wiatru na wybrzeżu może w nocy sięgać nawet 55 km/h, a porywy wiatru 110 km/h. Nad ranem porywy wiatru do 95 km/h możliwe będą już  w całej północnej Polsce. W godzinach przedpołudniowych strefa silnego wiatru, który w porywach osiągać będzie nawet do około 100 km/h, przemieszczać się będzie ku centralnej Polsce, a około południa dotrze na południe kraju. W godzinach popołudniowych wiatr zacznie od zachodu stopniowo słabnąć. Najdłużej, nawet do godziny 23:00 w poniedziałek, silne porywy wiatru do 70-80 km/h utrzymywać się będą na wschodzie kraju.

Dla północnej połowy kraju wydane zostały ostrzeżenia 2° przed silnym wiatrem. IMGW w wydanym ostrzeżeniu prognozuje najsilniejsze porywy do 100 km/h rano i w pierwszej połowie dnia. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w rozesłanym komunikacie przestrzega przed silnym wiatrem, który może sprawiać problemy komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu. Zaleca się zabezpieczenie wolno stojących rzeczy na balkonach i posesjach, aby nie porwał ich wiatr.

Oprócz silnego wiatru przemieszczająca się z północy na południe Polski strefa chłodnego frontu atmosferycznego przyniesie również opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W ciągu dnia miejscami niewykluczone są także burze, którym towarzyszyć może opad krupy śnieżnej. Opady okresami będą intensywne, co w połączeniu z porywistym wiatrem może powodować znaczne ograniczenie widzialności. Warunki na drogach mogą być bardzo trudne. W górach porywisty wiatr z intensywnie padającym śniegiem skutkować będzie powstawaniem zawiei i zamieci śnieżnych. 

Instytut pogodowy przypomina, że dynamiczna pogoda poza bezpośrednim zagrożeniem życia i zdrowia, spowodowanym bardzo silnym wiatrem, będzie bardzo niekorzystnie wpływać również na samopoczucie. W czasie szybkiego przemieszczania się frontu atmosferycznego u meteoropatów mogą wzmagać się dolegliwości bólowe. U osób wrażliwych na bodźce meteorologiczne porywisty wiatr może wywoływać objawy niepokoju. Ze względu na napływ chłodniejszej masy powietrza, w drugiej połowie dnia u wielu osób mogą występować trudności z koncentracją uwagi. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę