Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Rok 2021 na zdjęciach 4lomza.pl

Główne zdjęcie
Malarka i pedagog Teresa Adamowska rozmawia z Agnieszką Muzyk, dyrektorem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej na tle obrazu Radosława Jastrzębskiego, nowego nauczyciela rysunku i malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży.

Kolejny bagaż obrazów odłożył się w naszej świadomości. Był to rok oswajania pandemii i powolnego powrotu do normalności. Rok otwierania pierwszych odcinków Via Baltica i planów na kolej.

Zestawienie zaczyna się zdjęciem z fajerwerków na pustej ulicy Długiej. Ze względu na „godzinę policyjną” wyjście z domu o tej porze mogło skończyć się mandatem. Jest lasso wychylającego się z Sherpa strażaka, który jak kowboj na dzikim zachodzie, łapie krowę porwaną przez nurt Biebrzy. Narew na szczęście nie spłynęła krwią, a czerwienią wschodzącego słońca. Natomiast smogiem zasnuła się ulica Sikorskiego. Poparzona martwa krowa to widok przygnębiający. Odreagowaniem może być wschodzące nad fortami słońce jak świeczka czy zdjęcie VIP-ów oglądających prezentację na małym laptopie. Nie do śmiechu było mieszkańcom bloku przy ul. Żeromskiego 3, gdzie zimą wybuchł gaz. Z mniejszym natężeniem, ale w tym roku także przez miasto przetoczyły się protesty. Najpierw przeciw zamknięciu branży weselnej, później w reakcji na wytok TK, a  na końcu w związku z prawem zwanym „Lex TVN”. Dowiedzieliśmy się wstępnie, którędy przez miasto może pojechać kolej szybkich prędkości, za to pociąg małych prędkości wykoleił się pod Łomżą. Wiosną jeszcze obowiązywały dość surowe obostrzenia, ale z biegiem czasu zaczyna odżywać kultura, kościół i biznes. Otwarta została Hala Kultury i wreszcie zaczęła służyć ludziom. Zaczął przeciekać nowy dworzec autobusowy, o czym poinformował redakcję czytelnik. Szczepiliśmy się przeciw Covid-19, ale nie tak tłumnie jakby to było konieczne. Niestety wiele osób zmarło.

Obostrzenia wyzwalają nowe pomysły. Tradycyjna procesja św. Andrzeja Boboli odbyła się na motocyklach. Dzięki temu udało się wykonać zdjęcie ”Okno życia”, gdzie ciekawe procesji siostry klauzurowe wyglądają na ulicę. Via Baltica stała się także bohaterką wielu zdjęć. Zaradne dzieci sprzedające w upalny dzień lemoniadę, choć pewnie więcej same wypiły w tym upale pokazały, że życie zaczęło toczyć się prawie normalnie, a fala... odeszła. Prezes Jarosław Kaczyński przekonywał działaczy Prawa i Sprawiedliwości w Mazowiecku do „Polskiego Ładu”, zresztą czekało na niego zarezerwowane krzesło. Na lepszy czas czeka natomiast Stary Rynek. Dłużej czekać nie chciał wójt Piątnicy i zarządził uprzątnięcie zbieranych od ponad 30 lat śmieci, choć dla tego człowieka to pewnie skarby. Poznaliśmy Miss Ziemi Łomżyńskiej, a nowym wiceministrem został dobrze znany w regionie poseł Lech Kołakowski. Przejmujące jest zdjęcie lekarki, która słysząc wołanie o pomoc uchodźców, nie może tego zrobić, bo służby mundurowe bronią pomagać. Co myśli 91-letnia dziś córka, która po latach widzi szczątki mamy i taty w leśnej ziemi, gdzie ich zamordowano i wrzucono do dołu. 78 lat temu szła ostrzec matkę przed Niemcami, nie zdążyła. 18, Łomżyński Pułk Logistyczny otrzymuje sztandar, a kardynał, który uczył się w Łomży został błogosławionym. Przejmującą historię ma za sobą suczka Luna, którą za rękę trzyma uczeń Jakub Borowski. Być może to jedyny człowiek, któremu ufa to zwierzę.

Nie mają zaufania mieszkańcy Żelech, Bud Czarnockich i okolic do inwestora, który chce pobudować w ich okolicach biogazownię. Obawiają się smrodu i pogorszenia komfortu życia. W zestawieniu znalazły się twarze bohaterów z SP5, którzy uratowali życie ojca jednego z uczniów. Mamy zadowolonych polityków po transakcji sprzedaży spółce miejskiej kotłowni w lesie w Czerwonym Borze. Prezes MPK już kręci pedałami, aby wyprodukować prąd potrzebny dla nowo zamówionych autobusów. Ukojenie oczom da startujący łabędź, a pojazd opancerzony w lusterku bocznym przyprawi o szybsze bicie serca. Rok 2021 kończy się dwoma pytaniami. Pierwsze: Jak on to zrobił? dotyczy kierowcy busa, który wjechał w skarpę na zamkniętym odcinku Via Baltica. Ostatnie zdjęcie w zestawieniu pokazuje rządzących miastem podczas sesji budżetowej i pytanie co dalej?

Jeśli jakieś zdjęcie odbiorcę poruszy, zaciekawi, zdenerwuje lub rozbawi, może na niego zagłosować.

Życzę choć trochę przyjemności i refleksji przy oglądaniu tych ponad 200 zdjęć.

Dziękuję bohaterom tych obrazów, ludziom, którzy pomagali przy ich powstawaniu świadomych lub nieświadomy tego, że wspólnie rejestrujemy ślad naszego czasu w 2021 roku, tu w Łomży i okolicy.

Link do zdjęć: https://wkadrze.4lomza.pl/galeria/zdjecia-roku-2021

 

Marek Maliszewski

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę