Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 maja 2024 napisz DONOS@

Jak rozpoznać dobrego fryzjera?

Niektórzy wciąż wierzą, że fryzjer to najłatwiejszy zawód świata: wystarczy sprawne posługiwanie się nożyczkami. Nic bardziej mylnego.

Jeszcze do niedawna technika fryzjerskie wydawały się ostatnią deską ratunku dla mniej zdolnych, którzy nie mają pomysłu na siebie. Dziś wszystko się zmieniło. Dobry fryzjer w Warszawie - chociaż nie tylko - ma szansę na całkiem przyzwoite zarobki, rzeszę klientów, a czasem również sławę, ale pod wieloma warunkami. Bo wymagania wobec tego zawodu rosną.

Dobry fryzjer z nożyczkami

Jedno nie zmieniło się od zawsze: podstawą dobrego fryzjerstwa jest rzemiosło. Umiejętność sprawnego posługiwania się nożyczkami to jedno, ale najważniejsze to nauczyć się tak dobierać fryzurę, by pasowała do rodzaju włosów, twarzy i sylwetki. Dobry fryzjer musi znać współczesne trendy, ale jednocześnie umie łączyć mody i style, bawić się nimi, a zarazem dostosowywać je do konkretnej osoby.

Nie przypadkiem barberzy, którzy posługują się w większości maszynkami do strzyżenia, traktowani są przez fryzjerów z przymrużeniem oka. Bo prawdziwy mistrz fryzjerstwa wie, że włos strzyżony nożyczkami – chociaż jest to technika znacznie trudniejsza - inaczej się układa, inaczej odrasta, ale też pozwala tworzyć zupełnie inne stylizacje.

Fryzjer ciągle się szkoli

Fryzjerstwo nie stoi w miejscu, a więc również i fryzjer musi wciąż się uczyć. Zmieniają się choćby produkcji do koloryzacji włosów – ekologiczne nastawienie wielu firm, a także świadomość klientów spowodowała, że większość marek zmienia formuły swoich produktów tak, by dawać coraz lepszy efekt, a jednocześnie nie szkodzić włosom.

Dobry fryzjer musi znać zasady łączenia kolorów (słynne „koło barw”), ale też metody koloryzacji obowiązujące w danej marce. Powinien dobrze przewidywać rezultaty, a jednocześnie musi umieć korygować błędy na gorąco. Równie ważna jest znajomość produktów do pielęgnacji, czyli szamponów, odżywek i masek – tylko w ten sposób można zadbać nie o chwilowy, ładny wygląd włosów, ale ich długofalową kondycję.

Dlatego przy wyborze fryzjera trzeba również zwracać uwagę na produkty, jakich używa – jeśli są to tanie, ogólnie dostępne produkty w drogeriach, to najlepszy dowód, że taki salon trzeba omijać z daleka.

Fryzjer, który się nie nudzi

Chociaż zdarzają się osoby przywiązane do jednej fryzury przez całe życie, większość z nas lubi eksperymentować. Zmieniamy się, a więc zmieniają się również nasze włosy – szalejemy z długością, czasem z kształtem, eksperymentujemy z kolorem, a czasem również ze sposobem układania włosów na co dzień.

Fryzjer, który dba o swoich klientów, musi więc być gotowy na ciągłe zmiany. Lubi sam je proponować, przekonywać klienta do czegoś nowego albo posłuchać jego prośby i przewidzieć, czy w nowej, zaczerpniętej z instagrama fryzurze będzie komuś do twarzy.

Zasadnicza w tym zawodzie jest więc – poza rzemiosłem – otwartość. Dobry fryzjer szuka ciągle czegoś nowego, bawi się swoim fachem, umie złapać psychologiczną więź z klientem i sprawić, by ktoś dzięki włosom poczuł się lepiej, odważniej, inaczej. A jeśli tak robi, na brak pracy z pewnością nie narzeka.

tekst płatny

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę