Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Poseł Lech Kołakowski, wiceministrem rolnictwa

Główne zdjęcie
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk i sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Kołakowski

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk wręczył we wtorek (30.11) Lechowi Kołakowskiemu akt powołania na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Swoje obowiązki nowy wiceminister zacznie pełnić od 1. grudnia 2021 roku.

Potwierdziły się przecieki o objęciu rządowego stanowiska przez łomżyńskiego posła Lecha Antoniego Kołakowskiego. Dziś odebrał akt powołania na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz został pełnomocnikiem rządu ds. działań związanych z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. 

- Chcę pozdrowić polskich rolników. Zawsze byłem wierny rolnikom i takim pozostanę – mówił nam po powołaniu wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski. - Będę podejmował skuteczne działania zapewniające bezpieczeństwo żywnościowe Polaków. Będę starał się wprowadzać programy, które zapewnią bezpieczeństwo ekonomiczne polskiej wsi.

Jako jednym z pierwszych zadań nowy wiceminister wskazuje pokonanie ASF i odbudowę pogłowia trzody chlewnej w Polsce. 

- Chcę wesprzeć hodowlę bydła mięsnego jak i innych gatunków zwierząt. Polska ma być silnym producentem mięsnym. Szczególnie hodowla bydła mlecznego, mięsnego i drobiu. Mamy zaspokoić rynek wewnętrzny, a nadwyżkę eksportować. Chcę wzmocnić infrastrukturę wspierająca produkcję rolną – wyliczał.

Wiceminister Kołakowski mówił także o toczących się pracach nad Jego pomysłem ubezpieczenia rolniczego. Mowa tu o powołaniu Funduszu Ubezpieczenia Rolniczego podległego bezpośrednio Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

- W tej chwili trwają prace nad I filarem, tj. ubezpieczeniem upraw, ale w kolejce czeka II filar czyli ubezpieczenie zwierząt i III filar ubezpieczenie budynków i sprzętu rolniczego – dodawał. 

Lech Kołakowski ukończył Szkołę Rolniczą w Marianowie, a później Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 1992 roku rozpoczął pracę w Urzędzie Wojewódzkim w Łomży. W latach 1993-1997 Kierownik Wydziału Rynku Pracy oraz Informacji i Analiz w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Łomży.

W latach 1998-2005 Radny Miasta Łomży, a od 2002 r. pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego.

Od 2005 roku Poseł na Sejm RP V, VI, VII, VIII i IX kadencji. W  Klubie Parlamentarnym Prawo i Sprawiedliwość był Wiceprzewodniczącym i Skarbnikiem. 

W Sejmie pełnił funkcje:
Wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej (SUE), Przewodniczącego Sejmowej Podkomisji Stałej do Spraw Wykorzystywania Środków Pochodzących z Unii Europejskiej, Członka Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, Wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Przewodniczącego Sejmowej Podkomisji stałej do spraw sprzedaży bezpośredniej oraz handlu detalicznego produktów wytworzonych w gospodarstwach rolnych.

Wielokrotnie przewodniczący i uczestnik delegacji Sejmu RP na konferencjach, spotkaniach państw członkowskich UE, Grupy Wyszehradzkiej i Trójkąta Weimarskiego.

Przy Prezesie Rady Ministrów Kołakowski pełnił funkcje Wiceprzewodniczącego Rady Służby Publicznej.

W regionie Lech Kołakowski włożył dużo pracy i wysiłku w budowę w ramach I Paneuropejskiego Korytarza Transportowego drogi ekspresowej S61 Via Baltica przez Łomżę, którą Minister Infrastryktury Andrzej Adamczyk nazwał Via Kołakowski. 

Wystąpił też z pomysłem i zainicjował w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego, budowę szprychy kolejowej  Warszawsko – Mazurskiej przez Łomżę.

Lech Kołakowski zastąpił na stanowisku wiceministra Szymona Giżyńskiego.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę