Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Możesz podarować torbę z żywnością na stół świąteczny

„Tytka charytatywna” to akcja dobroczynna Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Na Boże Narodzenie rok temu i tegoroczną Wielkanoc darczyńcy włożyli produkty spożywcze do 3,5 tysiąca papierowych toreb, które przekazano najbardziej potrzebującym mieszkańcom diecezji. - To pozytywna energia i prawdziwe mistrzostwo dobroczynności - twierdzi Katarzyna Szklarz, koordynatorka akcji Caritas.

Rok temu przed Bożym Narodzeniem zaproszono do tytki wszystkich ludzi dobrej woli w ostatnim tygodniu listopada i podobnie jak teraz zaplanowano, że zbiórka będzie odbywać się dwa tygodnie.

- Teraz termin ustaliliśmy do 13. grudnia, bo musimy przygotować przedsięwzięcie logistycznie: ilu będziemy potrzebować wolontariuszy i ile czasu nam zajmie dostarczenie kilku tysięcy tytek, żeby zdążyć rozwieźć je przed świętami - wyjaśnia szczegóły Pani Szklarz. - Przecież w tej akcji chodzi nam wszystkim o to, aby obdarowani mieli produkty przed Bożym Narodzeniem, żeby przygotować potrawy na wigilijny i świąteczny stół. W polskiej tradycji Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy,  kiedy potrzebujemy bliskości najbliższych i odczuwamy wspólnotę ludzkości. Ludzie z rozmaitych  powodów mogą znaleźć się w trudnej, ciężkiej sytuacji życiowej. Tytka jest prostym gestem, dzięki któremu pokazujemy bliźnim, że nie są zupełnie sami. Staramy się z pomocą dotrzeć do wszystkich ludzi niedożywionych, żyjących ubogo, by również cieszyli się sytymi świętami. W dwóch akcjach poprzednich pod jeden adres wolontariusze zanosili od jednej do nawet aż pięciu tytek, gdy rodzina była wielodzietna albo kilkupokoleniowa. Najwięcej tytek z żywnością podarowaliśmy seniorom, ludziom samotnym i osobom niepełnosprawnym.

Koordynujemy "Tytkę charytatywną" z miejskimi i gminnymi ośrodkami pomocy społecznej w województwach: podlaskim i mazowieckim. Cieszę się, że tytka stała się formą pozytywnej mobilizacji i swoistej rywalizacji, bo ofiarodawcy nominują znajomych na portalach społecznościowych. Oprócz darczyńców prywatnych, indywidualnych, do tytki wkładają dary firmy komercyjne, instytucje, samorządy i służby mundurowe, m.in., z  Łomży, Piątnicy, Nowogrodu, Stawisk, Zambrowa, Kolna, Grajewa oraz Ostrowi Mazowieckiej i Ostrołęki. Zbieramy żywność z długim terminem przydatności: mąkę, ryż, makaron, konserwy mięsne i rybne, przetwory warzywne, słodycze. Wypełniając tytkę naszą bezinteresowną dobrocią, dajemy poczucie innym ludziom na  święta, że ktoś o nich pamięta. To świadectwo wyznawanych wartości ludzkich.

Gdzie jest tytka?     
Tytkę charytatywną można odebrać osobiście w siedzibie Caritas Diecezji Łomżyńskiej, ul. Rybaki 1 w Łomży (administracja, I piętro, pokój 37) oraz zamówić telefonicznie, dzwoniąc pod numer: + 48 86 216 29 92. Odwiedzać Caritas i dzwonić można w dni powszednie od godziny 7. 30 do 15. 30. Na papierowej tytce została podana instrukcja pomocnicza. Torbę z żywnościami na świąteczne stoły przekazać będzie można na 3 sposoby: w Caritas Diecezji Łomżyńskiej z przeznaczeniem dla podopiecznych Kuchni Caritas; w Caritas ze wskazaniem osoby potrzebującej (należy podać adres i telefon obdarowanej osoby); samodzielnie zanieść tytkę potrzebującym. Akcja trwa do 13 grudnia, podobnie jak rok temu, chociaż wówczas ofiarodawcy przynosili tytki nawet w przeddzień wigilii.

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 

Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę