Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Muzeum w Drozdowie zostanie podzielone na dwie części

Główne zdjęcie
Po prawej: budynek przyszłego Muzeum Przyrody, a po lewej: Muzeum Dmowskiego i Rodziny Lutosławskich.

Wkrótce w Drozdowie będą dwie placówki muzealne prowadzone przez powiat - zapowiada starosta łomżyński.

- Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich - rozdzielone będzie na dwie części ze względu na specyfikę i zadania, ale także z powodów finansowaych - mówi starosta Lech Szabłowski.

Muzeum Rodziny Lutosławskich i Romana Dmowskiego pozostanie w obecnej lokalizacji, czyli dworku Lutosławskich, Muzeum Przyrody przeprowadzi się do wybudowanego 10 lat temu w sąsiedztwie dworu obecnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej.

- Obie placówki będą stanowiły jeden kompleks na tej samej działce, jednak muszą być osobnymi podmiotami, ponieważ tę wydzieloną placówkę historyczną może współfinansować Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a Muzeum Przyrody już nie - tłumaczy starosta.

Nie czekając na ostateczne decyzje, władze powiatu rozpoczęły remonty tzw. Dolnego Dworu. Wymieniony został dach, odnawiana jest elewacja części pałacowej, a zakres prac obejmuje także przebudowę wnętrz oraz dostosowanie ich do potrzeb wszystkich zwiedzających m.in. przez montaż windy.

- Jeśli chodzi o Muzeum Przyrody, to przygotowujemy właśnie dokumentację techniczną na rozbudowę obiektu Ośrodka Edukacji Ekologicznej tak, aby zmieściły się tam wszystkie eksponaty i wystawy związane z przyrodą doliny Narwi - mówi Lech Marek Szabłowski.

Nowa placówka historyczna powstanie w tym miejscu, ponieważ to w Drozdowie, w rodzinie Marii z Lutosławskich Niklewiczowej, spędził ostatnie miesiące swojego życia Roman Dmowski.

Tu też zmarł 2 stycznia 1939 r.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę