Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 16 października 2021 napisz DONOS@

List otwarty do Mariusza Chrzanowskiego, prezydenta Łomży

Główne zdjęcie
Pomnik pomordowanych żydów w Jedwabnem

"Pana decyzja o pokazaniu jawnie antysemickiego filmu jest niezrozumiała" piszą sygnatariusze w liście otwartym do Mariusza Chrzanowskiego, prezydenta Łomży w sprawie pokazu w Hali Kultury filmu "Powrót do Jedwabnego". "Pokazywanie filmu negującego fakty wprowadza w błąd osoby oglądające, a zarazem jest brakiem szacunku wobec ofiar mordu" wskazują społecznicy.

Pan

Mariusz Chrzanowski

Prezydent Miasta Łomża

 

Szanowny Panie Prezydencie,

Z głębokim zdumieniem i smutkiem przeczytaliśmy informację o organizowanym w Hali Kultury pokazie filmu “Powrót do Jedwabnego”. Film którego pokaz zaplanowano w Hali Kultury zawiera kłamliwe tezy i jest jawnie antysemicki. 

Film "Powrót do Jedwabnego" w zakłamany sposób przedstawia tragiczne wydarzenie, które miało miejsce w naszym regionie. 10 lipca 1941 r. kilkudziesięciu Polaków, działając pod wpływem niemieckiej inspiracji, dokonało mordu na kilkuset Żydach w Jedwabnem. Większość ofiar została przez sprawców spalona w stodole położonej naprzeciwko cmentarza żydowskiego. Mord ten był poddany wnikliwej analizie IPNu. Wnikliwe śledztwo IPNu zaowocowałą dwu tomową publikacją “Wokół Jedwabnego” prezentującą wyniki badań naukowych nad zbrodniami popełnionymi na polskich Żydach w Jedwabnem, Radziłowie i innych miejscowościach Łomżyńskiego i Białostocczyzny latem 1941 roku. Wiemy dokładnie jak przebiegał mord w Jedwabnem. Pokazywanie filmu negującego fakty wprowadza w błąd osoby oglądające, a zarazem jest brakiem szacunku wobec ofiar mordu.

Tym bardziej oburzające jest to, że film ten zostanie pokazany na osobiste polecenie Pana Prezydenta. Został Pan poinformowany o niskiej jakości artystycznej filmu oraz jego antysemickim przesłaniu. Mimo tego zdecydował się Pan by pokazać film. Broniąc swojej decyzji powołuje się Pan na to, że samorząd nie jest od oceniania filmu. Oczywistym jest, że ważna jest dyskusja, opisywanie rzeczywistości, brak cenzury. Jednak jest granica, której nie powinniśmy przekraczać. To granicą jest sianie nienawiści i zakłamywanie historii, pod pozorem "wolności słowa". Panie prezydencie czy pozwoliłby Pan na pokaz filmu negującego zbrodnie w Katyniu? Myślę, że nie miałby Pan wątpliwości, że taki film nie powinien być pokazywany w miejscu zarządzanym przez UM.

Panie Prezydencie, historia Jedwabnego jest znana w Łomży i regionie od lat. Osoby mieszkające w Łomży wiedziały o mordzie w Jedwabnem zanim zajęły się tym media ogólnopolskie. Proszę też pamiętać, że historia Łomży to też historia Żydów łomżyńskich. Tym bardziej Pana decyzja o pokazaniu jawnie antysemickiego filmu jest niezrozumiała. 

Panie Prezydencie, zwracamy się z apelem by nie pozwolił Pan na pokaz w Hali Kultury filmu “Powrót do Jedwabnego”. Hala Kultury powinna być miejscem prezentacji filmów o wysokich walorach artystycznych. Miejscem łączącym w którym styka się przeszłość z przyszłością. Obiektem w którym nie ma miejsca na nienawiść.

 

Z wyrazami szacunku

Kamil Mrozowicz - pochodzący z Gminy Jedwabne koordynator Podlaskiej grupy, zajmującej się pamięcią o społecznościach żydowskich, działającej przy "Forum Dialogu".

Kamil Kamiński, psycholog, aktywista z Łomży

mm
pon, 11 października 2021 20:16
Data ostatniej edycji: pon, 11 października 2021 20:35:15

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę