Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Mistrzowie Polski Federacji Breaking: Paulina i Zawisza

Na biało-czarnym jak szachownica parkiecie Hali Kultury rywalizowało w sobotę od rana do nocy około 150 tancerzy breakdance. Polska Federacja Breaking zorganizowała finały 1. Ligi Breaking w Łomży. W kategorii 16+ triumfowali: 30-letnia Paulina Starus z Wrocławia i 34-letni Zawisza, czyli Piotr Zawidzki. Na podium młodzieży stanęli tancerze z Łomży: Oliwia Gryglik i Szymon Dmoch.

Oczywiście, żadnego podium nie było, bo konwencja turniejów tańca breakdance nie lubi oficjałki. Wszystko odbywa się szybko, dynamicznie, w rytmie głośnej i porywającej muzyki. Atmosferę bez przerwy podgrzewał inteligentny, zabawny, melodyjny konferansjer, którego komentarze w różnych momentach imprezy mieszały się - oprócz polszczyzny - z głosami światowych raperów. Muzyka, wielobarwne światła i tanecznie utalentowani ludzie, których popisy zapierają dech w piersiach - to wrażenia z wypełnionej Hali na Starym Rynku. Rozgrzewający się na korytarzu i rozemocjonowani w sali uczestnicy wyskakiwali jak akrobaci, imponując figurami i wirując na parkiecie. Nierzadko z wysokości umiejętnie odbijali się na plecach albo obracali jak spirala, stojąc na głowach, co budziło aplauzy z podziwami kibicujących opiekunów, przejętych i dumnych rodziców, wesołych przyjaciół i  miłośników breakdance. Można było przeżywać radość i emocje z tancerzami najwyższych lotów.

1 500 zł i voucher dla Mistrza Polski PFB
Mistrzyni Polski Paulina Starus zawodowo jest stewardesą Enter Air i instruktorem tańca w domu kultury. Z tańcem nie rozstaje się od 17 lat. Piotr Zawidzki - Zawisza tańczy od lat 19, a zaczął, bo tak spodobał mu się teledysk w telewizji, że postanowił spróbować sił. Prowadzi firmę w Bielsku-Białej Kantor Lombard "U Zegarmistrza", żeby uczcić ulubionego wujka - zegarmistrza Stanisława. Oboje dostali po 1 500 zł, voucher na loty w Europie i podarunki. Pula nagród wynosiła 18 tysięcy zł, za co organizatorzy Polish Breaking Championships dziękowali Urzędowi Marszałkowskiemu. 

Jurorami byli: BBoy Thomas z Warszawy, BBoy Hefo z Gdańska, BBoy Freeze ze Sztokholmu, S.  

Myśliwy przed Little Manem
Łomżę odwiedził 20-letni Tomasz Chorzelewski, student 2. roku AWF z Warszawy, który zabłysnął zwycięstwem na Wirującej Strefie 2015 indywidualnie i z grupą Młode Wilki Piotra Frąckiewicza z Kętrzyna. Tym razem kętrzyńskie Hugo Helicopters z Chorzelem, 21-letnim Oskarem Świderskim i Kacprem Myśliwcem nie zdobyło podium zespołowo, ale 15-letni Myśliwy zwyciężył w świetnym sportowo stylu w kategorii do lat 16. Zdolny licealista z Black Wolfes (trenera Piotra Frąckiewicza) trenuje breakdance od 8 lat, 3 razy w tygodniu po 2 godziny, nie zaniedbując nauki - średnia ocen 4,80, świadectwo z biało-czerwonym paskiem. W Łomży pokazywał umiejętności wysokiego levelu. 

Drugie miejsce do lat 16. wywalczył jak lew o 2 lata młodszy od Kacpra Myśliwca Szymon Dmoch z Łomży i to największy, na razie, sukces łomżyniaka na Mistrzostwach Polski Breakdance Polskiej Federacji Breaking, powstałej w 2021 r. z inicjatywy 5 stowarzyszeń: Kętrzyn, Warszawa, Bielsko-Biała, Zielona Góra i Łomża, czyli B.K. Step Marka Kisiela. - Szymon wypadł na mistrzostwach bardzo dobrze - chwali 13-latka "Myśliwy". - Rywalizował ze mną jak równy z równym. Widziałem od razu, że Szymon dużo czasu poświęcił na przygotowania. Miał pomysł na występ i świetne triki. 

Lekcja życia podczas treningów breaka
Utworzenie Polskiej Federacji Breaking poprzedza Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024, do programu których po raz 1. w historii wejdzie dyscyplina breakdance. – Mamy tancerzy, którzy będą mogli walczyć o udział w igrzyskach olimpijskich – mówił w lutym Marek Kisiel dla 4lomza.pl. Uważa, że szanse ma 12-letni Szymon Dmoch, który w swojej kategorii wiekowej jest najlepszy w Polsce. Przygoda Szymka z tańcem zapowiedziała się, kiedy jako 2-letnie dziecko lubił przewroty, fikołki, stawanie na głowie. Z każdym rokiem wykonywał je coraz śmielej, sprawniej, umiejętniej. - Mama Edyta zachęciła mnie, abym chodził na zajęcia do Pana Kisiela, po którym przejął mnie Pan Maciej Brzostowski - opowiada Szymon w podziemiu Hali Kultury, gdy tancerze ćwiczą przed konkursem. - Trenuję w studio 3 razy w tygodniu po 2 godziny. Oprócz tego, codziennie dużo tańczę w domu, żeby wypracować własny styl i opanować jak najwięcej tricków. Mam do tej pory kilkadziesiąt. W 2015 r. na Wirującej Strefie, gdy zwyciężył Chorzel, nie przeszedłem eliminacji w grupie 6-latków.

Codzienne treningi Szymon skutecznie łączy z nauką: średnia ocen w szkole 5,50. Przypomnijmy, że 12-letni Kacper Konrad Zientalski, wychowanek Pana Kisiela z breakdance'owej Crazy Twisting Group, działającej przy Miejskim Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży wytańczył pierwsze miejsce na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Tańca Młodzieżowego.

Mnóstwo czasu dla chwili triumfu  
Oliwia Gryglik zajęła 3. miejsce na PBC 2021 PFB. Skromna wychowanka Kacpra Zientalskiego zaczęła tańczyć, ponieważ w 2. klasie podstawówki zaimponował jej Szymon Dmoch występem na przerwie. Od 4 lat dzielnie ćwiczy, porównując swoje umiejętności z popisami tancerzy na filmach. Trener Zientalski, absolwent WF PWSIiP po licencjacie, uważa, że talentem można tylko chwilowo zadziwiać świat. Później liczy się praca, praca, praca. Sam zaczynał jako 6-latek pod opieką trenera Kisiela i z Crazy Twisting Group doszedł do poziomu mistrzowskiego i międzynarodowych laurów. Dlatego mógłby doradzić młodszym, że talent na początek, a później systematyczność, dyscyplina, trening i zdrowe życie. Trzeba poświęcić mnóstwo czasu dla chwili triumfu, satysfakcji i szczęścia.

Wielką niespodziankę zrobił obecnością na PBC 2021 PFB operator filmowy Adrian Parzych, czyli kolega z mistrzowskiej CTGroup dzisiaj trenerów: Zientalskiego (lat 25) i Brzostowskiego (lat 27). 

Partnerem Strategicznym turmieju było Województwo Podlaskie.

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 

Sukcesy łomżyńskich tancerzy na „Wirującej Strefie”

Mistrzowie świata breakdance z CTGroup w Korei Południowej

Tancerze B.K. Step ze złotymi medalami

C.T.Group po raz drugi z rzędu mistrzami Europy!

CTGroup z Łomży tańczy break w Amsterdamie

Bboy’e z C.T.Group wywalczyli udział w Mistrzostwach Świata

Marszałek podlaskiego nagradza łomżyniaków

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę