Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 października 2021 napisz DONOS@

Trzy lata programu "Czyste powietrze"

Główne zdjęcie
Fot. PUW

11 tys. wniosków na kwotę 210 mln zł dotacji i 20 mln zł pożyczek. To bilans działania przez trzy lata programu „Czyste powietrze” w województwie podlaskim.

W Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku podsumowano dziś trzyletni okres obowiązywania programu.

Spotkaliśmy się w szerszym gronie, by podsumować 3 lata programu "Czyste Powietrze". Wszystkim nam zależy na tym, by nasz region był nadal "Zielonymi Płucami Polski", ale też mamy świadomość, że polityka antysmogowa wymaga bardzo wielu działań - zarówno w aglomeracjach miejskich, jak i małych miejscowościach jest na tym polu jeszcze dużo do zrobienia - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

„Czyste Powietrze” to kompleksowy program, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. 

Ostatnie raporty wskazują, że ok. 48 tys. osób w Polsce może umierać z powodu zanieczyszczonego powietrza. Walka z tzw. "kopciuchami" stanowi więc nie lada wyzwanie i z pomocą przychodzi program "Czyste Powietrze" z rekordową alokacją środków w kwocie 103 mld zł w skali kraju. Dofinansowanie może być przyznane przede wszystkim na wymianę starego pieca na nowe, sprawne źródło ciepła, ale również na zakup instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła oraz okien, drzwi, ocieplenie budynków, a także modernizację instalacji ciepłej wody użytkowej lub centralnego ogrzewania - wyliczał prezes Zarządu WFOŚiGW Maciej Borzyszkowski.

 

Beneficjentem programu może być osoba fizyczna - właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego, natomiast dotacja może wynieść obecnie do 37 tys. zł w zależności od poziomu dofinansowania, na który wpływ ma wysokość dochodów w gospodarstwie domowym beneficjenta. 

 

Ok. 500 wniosków wpływa co miesiąc do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Wniosek o dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze" można złożyć przez WFOŚiGW, przez internet, w banku lub w urzędzie gminy. W województwie podlaskim współpracę we wdrażaniu programu podjęło do tej pory 58 gmin, do 15 września taką deklarację zgłosiło 13 kolejnych samorządów. 

Więcej o programie


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę