Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 września 2021 napisz DONOS@

Tablica poświęcona Rotmistrzowi Pileckiemu

Główne zdjęcie
Antoni Sokołowski przed tablicą upamiętniająca Witolda Pileckiego

Na kamienicy w Łomży, przy Starym Rynku 2, odsłonięto w piątek tablicę poświęconą pamięci Rotmistrza Pileckiego. To kolejna forma upamiętnienia wybitnego Polaka, autora raportów o Holocauście.

Na kamienicy przy Starym Rynku 2, między wejściem do lombardu, a sklepem z nićmi zawisła tablica ufundowana przez Antoniego Sokołowskiego, przedsiębiorcę mieszkającego głównie w USA. Dzieło wykonał artysta rzeźbiarz Michał Selerowski, autor m.in. pomnika-ławeczki Hanki Bielickiej. 

Na tablicy, obok płaskorzeźby popiersia Rotmistrza i symbolu "Polski walczacej" znajduje się Jego numer obozowy – 4859 i słowa:

„Swoja postawą uczy nas jak żyć, jak cierpieć i jak umierać”.

„Zamordowany za to, że kochał Boga i ojczyznę”.

Poniżej znajduje się krótka notka o Witoldzie Pileckim po polsku i angielsku.  

- Chciałem podziękować dla wszystkich, którzy fizycznie i duchowo przyczynili się do tego. To jest tylko kawałek blachy, a kiedy robi się coś takiego dla ludzi, którzy służyli ojczyźnie i Bogu to są przeszkody. (…) - mówił fundator Sokołowski. - Nasz kraj, nasze miasto będzie takie jak my to umaimy – dodawał. - Dziękuję żołnierzom. Jak piękne nasze miasto, kiedy znowu powrócili żołnierze, którzy upiększają nasze miasto. Dodają kolorytu, czujemy się bezpieczni a jednocześnie nasze panienki upatrują tam mężów.

W swoim wystąpieniu Antoni Sokołowski dużo odwoływał się do Boga i do wiary. Dostrzegł zbieżność daty czyli urodzin Pileckiego z objawieniami fatimskimi (13. maja). Mówił o obecnej polityce polskiej i amerykańskiej. 

Tablice odsłonił kapucyn ojciec Jan Bońkowski, a poświęci gwardian ojciec Andrzej Makowski. Kwiaty złożyli: wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Grzymała i przedstawiciele wojska. Na zakończenie przybyli na miejsce mieszkańcy, przyjaciele i znajomi fundatora, przedstawiciele Ratusza, wojska i kilka klas szkolnych odśpiewali hymn Polski.

Przypomnijmy, w Łomży Rotmistrz Witold Pilecki ma swoje ślady w postaci nazwy ulicy i znajdującego się przy niej pomniku.

 

Foto: Antoni Sokołowski przed tablicą upamiętniająca Witolda Pileckiego
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę