Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 12 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Budżet dla par: Jak stworzyć budżet z partnerem

Niezależnie od tego, czy niedawno zamieszkaliście razem, zaręczyliście się, czy po prostu chcecie większej przejrzystości w zakresie zarządzania pieniędzmi swojego partnera – stworzenie budżetu dla par jest punktem, do którego docierają prawie wszystkie poważne związki. I to dobrze.

Po pierwsze, wiele wydatków działa lepiej w połączeniu; na przykład podczas ubiegania się o ubezpieczenie zdrowotne zapewniane przez pracodawcę. Częściej niż nie, łączenie polis ubezpieczeniowych domu i samochodu lub współpraca w celu osiągnięcia progów wydatków w przypadku niektórych kart kredytowych często ma również sens finansowy. Po drugie, zrozumienie swojej zgodności finansowej (i doskonalenie jej) jest kluczowym czynnikiem w każdym udanym związku.

Wspólne budżetowanie nie jest trudne. Ale wymaga to planowania i jasnej komunikacji na temat twoich preferencji, twoich granic i praktycznych aspektów, takich jak utrzymanie porządku.

Wymień swój łączny dochód (dochody) gospodarstwa domowego

Pierwszym punktem tworzenia każdego budżetu jest ustalenie, ile pieniędzy zarabiacie razem. Zanim zaczniesz myśleć o podziale wydatków, najpierw wymień całkowity dochód gospodarstwa domowego, wliczając w to pracę na pełen etat, na pół etatu oraz źródła dochodu pasywnego. Tradycyjnie, budżet dla par tworzony jest na bazie miesięcznej (ponieważ większość wydatków jest płatna co miesiąc).

Jeśli jednak jedno z Was lub oboje pracujecie na własny rachunek, polegacie na premiach od sprzedaży lub podejmujecie sezonową pracę, możecie stworzyć budżet w skali czasowej, która jest dostosowana do Waszego stylu życia i pracy. Na przykład, możesz chcieć zaplanować budżet na kilka miesięcy z góry, lub obniżyć go do budżetu dwutygodniowego. Celem jest zrobienie wszystkiego, co wydaje się właściwe w oparciu o Twoje osobiste strumienie dochodów.

Nie uwzględniaj dochodów, których jeszcze nie otrzymałeś. Lepiej jest sporządzić rozsądny budżet, używając liczb opartych na tym, co zarobiłeś w przeszłości, niż przeszacować, ile możesz zarobić w przyszłości.

Kategoryzowanie i śledzenie wszystkich wydatków

Kolejnym krokiem do stworzenia udanego budżetu dla par jest zrozumienie, na co idą wasze pieniądze. Zacznijcie od wypisania wszystkich wydatków, które ponosicie jako osoby indywidualne, a następnie podzielcie je na kategorie i prześledźcie, aby zobaczyć, które wydatki się pokrywają. Na przykład, czy budżet na restaurację jest znacznie wyższy niż budżet na zakupy spożywcze? Jak lista wydatków twojego partnera ma się do twojej? Czy przepłacasz za dwa osobne ubezpieczenia samochodowe lub plany taryfowe na telefony komórkowe, podczas gdy mógłbyś znacznie obniżyć koszty, łącząc je w jeden plan "rodzinny"?

Typowe kategorie wydatków obejmują wydatki mieszkaniowe (czynsz/hipoteka, pożyczki osobiste, media, internet, ubezpieczenie), dojazdy do pracy, zakupy spożywcze, podróże i rozrywkę. Same kategorie nie mają znaczenia, o ile mają sens dla Ciebie i Twojego partnera. Chodzi o to, aby stworzyć dokładny obraz waszych wydatków i wydatków jako pary.

Zdecyduj, jakie wydatki będą wspólne

Następnie zdecydujcie, jakie łączne wydatki domowe są dla was wspólne, a jakie chcecie oddzielić od siebie. Nie ma dobrej odpowiedzi na to, jak to osiągnąć, a niektóre decyzje mogą mieć zarówno emocjonalne, jak i finansowe komponenty. Na przykład, nawet jeśli możesz zaoszczędzić pieniądze, podając się za osobę zależną od ubezpieczenia zdrowotnego swojego partnera, możesz nie czuć się komfortowo wiążąc tak ważne zabezpieczenie z planem kogoś innego.

Dobrym sposobem, by to ocenić, jest przyjrzenie się kwocie, wykorzystaniu i poziomowi osobistego przywiązania lub zaangażowania w każdy wydatek. Na przykład, podzielenie stosunkowo niedrogiego i często używanego abonamentu Netflix lub Spotify jest łatwym wydatkiem, który można rozważyć dzieląc się nim i zmniejszając koszty gospodarstwa domowego. Z drugiej strony, łączenie planów taryfowych na telefon komórkowy, polisy ubezpieczeniowe na samochód lub zdrowie wiążą się z wyższymi cenami, wymagając wyższego poziomu zaangażowania jako wspólny wydatek.

Zdecyduj, kto będzie płacił rachunki (i jak)

Ostatnim krokiem jest podjęcie decyzji, jak płacić rachunki i kto będzie ponosił jakie wydatki. Jedną z popularnych opcji jest otwarcie wspólnego konta bankowego. Każda osoba wpłaca co miesiąc połowę wspólnych wydatków, a jedna osoba jest wyznaczona do płacenia niektórych (lub wszystkich) rachunków ze wspólnego konta. Np. możecie ustalić między sobą kto płaci za ratę pożyczki bądź kredytu o ile taki macie. Alternatywnie, niektóre pary wolą brać odpowiedzialność za pewne wydatki, które są opłacane bezpośrednio z oddzielnych kont bankowych. Inny sposób polega na tym, że jeden z partnerów dokonuje wszystkich płatności, kiedy stają się one wymagalne, podczas gdy drugi płaci swoją część bezpośrednio swojemu partnerowi.

Niezależnie od tego, jak zdecydujecie się płacić rachunki, ważne jest, abyście rozmawiali o swoich preferencjach i doszli do porozumienia przed czasem. Ponadto, pilnowanie wspólnych rachunków pomoże wam obojgu uzyskać i utrzymać dobrą ocenę kredytową - i potencjalnie pomoże wam uniknąć kłótni o pieniądze.

Podsumowując..

Poświęcenie czasu na stworzenie budżetu we dwoje może nie tylko pomóc wam zaoszczędzić, ale także bardzo zredukować stres. I choć na początku rozmowa o finansach może wydawać się onieśmielająca, podążanie za krokami prowadzącymi do podziału dochodów, wydatków i wspólnej odpowiedzialności może przynieść mile widziane poczucie ulgi, a nawet poprawić wasz związek. Bycie otwartym na poruszanie się po wspólnych wydatkach domowych z odrobiną wcześniejszej rozmowy i planowania to naprawdę wszystko, czego potrzeba do stworzenia budżetu dla par.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę