Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 sierpnia 2021 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Chcą znaleźć mogiły partyzantów z czasów II wojny światowej - wykorzystują do tego skanery 3D

Główne zdjęcie
Skaner 3D

Skanery 3D wykorzystują członkowie Stowarzyszenia Wizna 1939, żeby znaleźć mogiły partyzantów z czasów II wojny światowej. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi przeszukują las niedaleko Jedwabnego.

Sprzęt udostępniła Żandarmeria Wojskowa. 

- Skanujemy skanerami 3D teren lasu, w którym spodziewamy się odnaleźć mogiły żołnierzy z okresu II wojny światowej, partyzantów. Badanie skanerami trójwymiarowymi pozwoli nam odtworzyć ukształtowanie terenu zarówno w przestrzeni takiej poziomej, jak i w pionie, aż do wysokości koron drzew. Przede wszystkim dzięki temu mamy nadzieję odtworzyć pierwotny wygląd podłoża tego lasu tak, aby odnaleźć miejsca, które być może skrywają mogiły - mówi kierownik Laboratorium Kryminalistycznego tej formacji, podpułkownik Paweł Durka. 

Żołnierze z Laboratorium Kryminalistycznego chcą też odtworzyć wygląd twarzy na podstawie szczątków ludzkich, które członkowie stowarzyszenia znaleźli kilka dni temu w Lesie Przestrzelskim.

- Będziemy się starali w naszym laboratorium, na podstawie fotogrametrii tych czaszek odtworzyć wizerunek pomordowanych osób. Jest to jedna z technik fotograficznych, która pozwala nam odtworzyć trójwymiarowy wygląd czaszki. Na podstawie tych zdjęć tworzymy model trójwymiarowy na drukarce 3D, a następnie metodami kryminalistycznymi odtwarzamy poszczególne tkanki, warstwy skóry tak, aby finalnie uzyskać trójwymiarowy obraz głowy - dodaje podpułkownik Paweł Durka. 

Efekty tych prac poznamy za kilka tygodni.

 

210723021652.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę