Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Jakie czynniki wpływają na smak kawy?

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie swojego dnia. Niektórzy piją ją wyłącznie po to, aby ich pobudzała i dodawała energii, jednak prawdziwi smakosze delektują się jej smakiem i aromatem. Każdy kawosz jest w stanie rozróżnić kiepską kawę od dobrej (przynajmniej te ze sklepowych półek), lecz nie wszyscy wiedzą, jakie czynniki mają wpływ na jej jakość oraz smak. Okazuje się, że oprócz chociażby metody parzenia kawy nawet kwestie dotyczące uprawy, takie jak pogoda czy rodzaj gleby mają tutaj ogromne znaczenie.

Jak uprawa kawy wpływa na jej smak?

Kawowiec jest dość wymagającą w uprawie rośliną i potrzebuje odpowiednich warunków do wzrostu. Najważniejsza jest odpowiednia gleba oraz wilgotność. Na pierwsze plony trzeba czekać około 2-3 lata, lecz potem kawowiec przez sześć lat co roku wydaje owoce.
 
Kawy najwyższej jakości nie znajdzie się w supermarkecie ani nawet w dobrych sklepach specjalizujących się w jej sprzedaży. W tych ostatnich można jednak kupić kawę dobrej jakości o różnych smakach i aromatach. Zróżnicowanie to bierze się właśnie ze sposobu uprawy - istnieją specjalne plantacje, w których dokładnie kontroluje się uprawę, lecz warto wiedzieć, że kawowiec jest rośliną, która rośnie także na dziko. Między innymi stąd biorą się różnice w smaku.
 
Nie bez znaczenia jest także pora zbiorów. Na początku ziarna kawy są koloru zielonego i dopiero podczas palenia stają się brązowe. Zielona wersja również jest dość popularna, ale stosuje się ją w celu przyspieszenia spalania tkanki tłuszczowej.

Kawa najwyższej jakości

Czyli kawa speciality, która powstaje z ziaren najwyższej jakości. Ziarna te produkowane są w specjalnych warunkach mikroklimatycznych. Taka kawa pozbawiona jest jakichkolwiek defektów i w stupunktowej skali Q Gradera uzyskuje od 80 punktów wzwyż. Punkty są natomiast przyznawane przez wykwalifikowanych kawowych specjalistów. Kawa speciality jest intensywna i przyjemna w smaku, a popijając ten wspaniały napój nie ma mowy o wyczuciu jakiejkolwiek nieprzyjemnej goryczki. Jest ona idealnym połączeniem delikatnej słodyczy z odrobinką kwasowości, dlatego nie wymaga żadnych dodatków, które często są stosowane, aby polepszyć smak kaw zakupionych w sklepie. Taki rodzaj kawy można kupić bezpośrednio u producenta lub dystrybutora.

Jaki wpływ na smak kawy ma sposób jej parzenia?

Każdy wie, że najprostszym sposobem parzenia kawy jest zalanie wrzątkiem zmielonych ziaren. O ile wielu osobom tak przygotowany napój w zupełności wystarcza, o tyle prawdziwi pasjonaci preferują raczej inne metody parzenia. Wielbiciele kawy często posiadają w swoich domach różnego rodzaju ekspresy: przelewowe oraz ciśnieniowe (automatyczne, na kapsułki lub kolbowe). Zakup dobrego sprzętu wiąże się jednak ze sporym wydatkiem. Dlatego warto poznać pewne alternatywy.
 
Istnieje tak zwana kawa alternatywna, co oznacza nic innego jak to, że jest parzona w inny sposób, z użyciem różnego rodzaju prostych urządzeń. Takie sposoby przygotowywania kawowego napoju często wykorzystywane są w dobrych kawiarniach. Oto najważniejsze, alternatywne metody parzenia kawy:
  • chemex
  • dripper (drip)
  • french press
  • aeropress.
Miłośnicy kawy z pewnością słyszeli o kawiarkach, które są jednym z najpopularniejszych urządzeń do jej zaparzania. Jest to niedrogi sprzęt, za pomocą którego można przygotować naprawdę pyszny i aromatyczny napój. Osoby preferujące metodę przelewową mogą natomiast postawić na chemex. Ogromną popularność zyskuje także aeropress stworzony w 2005 roku, który kosztuje około 140-150 zł. Jego niekwestionowaną zaletą jest to, że ma niewielkie rozmiary, w związku z czym można go zabrać w podróż. Kolejną alternatywną kawę można uzyskać za pomocą urządzenia zwanego dripper. W jego przypadku również wykorzystywana jest metoda przelewowa. Warto pamiętać, że w takich urządzeniach jak chemex czy dripper, w których stosuje się filtry.
 

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę