Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 17 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Zagrożenie pożarowe w lasach

W lasach Nadleśnictwa Łomża i Nadleśnictwa Nowogród ściółka leśna ma wilgotność 12,3-12,5. W obu tych obszarach istnieje duże zagrożenie pożaru lasu.

Pod pojęciem zagrożenia pożarowego lasu rozumie się zaistnienie takich warunków, przy których możliwe jest powstanie pożaru w środowisku leśnym. Leśnicy przypominają, że przy wilgotności ściółki mniejszej niż 12% powstaje blisko 70% wszystkich pożarów. W tej chwili w Nadleśnictwie Łomża w Czerwonym Borze wilgotność ściółki sosnowej wynosi 12,5%, a w Dębnikach Nadleśnictwa Nowogród 12,3%.

Stopień ten jest ustalany o godzinie 9.00 i 13.00 na podstawie pomiarów parametrów meteorologicznych (temperatury i wilgotności względnej powietrza oraz dobowej sumy opadu atmosferycznego) a także wilgotności ściółki sosnowej, będącej wskaźnikowym materiałem palnym, ze względu na dominujący udział sosny w polskich lasach. W oparciu o prognozowane na podstawie numerycznego modelu prognozy pogody (COSMO) wartości parametrów meteorologicznych oraz przewidywaną wilgotności materiału palnego określany jest także prognozowany stopień zagrożenia pożarowego lasu z wyprzedzeniem do 24 godzin.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę