Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 maja 2021 napisz DONOS@

Łomżyńska „Geodezja” w czołówce krajowej

Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Starostwa Powiatowego w Łomży zajął 2 miejsce dla obszaru miasta Łomża oraz 5 miejsce dla obszaru powiatu łomżyńskiego wg statystyk GUGiK. Na 380 powiatów w Polsce taka pozycja jest wyróżnieniem i docenieniem wcześniejszych starań.

W I kwartale 2021 roku statystyki Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii wykazały bardzo wysoką ilość operatów w formie cyfrowej w stosunku do wszystkich operatów, jakie wpłynęły do urzędu. Oznacza to, że w Wydziale Geodezji, Kartografii Katastru i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Łomży operacje z geodetami odbywają się właściwie w formie elektronicznej.

- Jeśli coś można ułatwić, przyśpieszyć, to trzeba to wdrożyć – stwierdza naczelnik Maciej Karwowski

Jak to wygląda?
Od 22 sierpnia 2020 roku obowiązuje rozporządzenie Ministra Rozwoju w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Operat techniczny sporządza się w postaci elektronicznej w formacie pliku PDF podpisanego przez kierownika prac geodezyjnych kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym. Podpisanie operatu przez kierownika prac geodezyjnych oznacza jednocześnie poświadczenie przez niego za zgodność z oryginałem kopii dokumentów wchodzących w skład operatu.

Wprowadzone rozwiązania stanowią kamień milowy w rozwoju geodezji. Upraszczają one pracę nie tylko wykonawcom geodezyjnym, ale też PODGiK-om. Zalety to szybkość przekazywania operatów do ośrodka w postaci elektronicznej, możliwość przekazywania operatów całą dobę, ogólnoświatowy standard dokumentów (PDF). Ze strony Starostwa Powiatowego korzyści to  brak konieczności skanowania dokumentów w PODGiK-u, łatwiejsza weryfikacja dokumentacji, a następnie natychmiastowa publikacja w Internecie tych materiałów dla innych geodetów. Geodeci nie muszą już osobiście zdawać operatów w urzędzie, co ma niebagatelne znaczenie w obecnych czasach pandemii. 

Wcześniejsze przygotowanie się do zmiany przepisów i przejście w erę cyfrową jest efektem wieloletniej pracy Wydziału Geodezji, Kartografii Katastru i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Łomży przygotowującego powiatowy zasób geodezyjny miasta oraz Powiatu Łomżyńskiego do działania w systemie elektronicznej wymiany danych, tzw. e-usług geodezyjnych. Nie bez znaczenia jest chęć współpracy wykonawców usług geodezyjnych, którzy z dużą otwartością podjęli wyzwanie i zaczęli tworzyć operaty cyfrowe wyjaśnia naczelnik Maciej Karwowski.

Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Starostwa Powiatowego swoje usługi udostępnia pod adresem:  www.lomzynski.webewid.pl. Swoim działaniem e-usługi Starostwa Powiatowego w Łomży obejmują teren powiatu i miasta Łomża.

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę