Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Wsparcie na instalacje OZE

57 mln zł, na nowe panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne, otrzyma 50 podlaskich gmin. W ramach tych projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, zostaną udzielone dotacje na niewielkie instalacje montowane na dachach prywatnych domów.

Na wsparcie takich projektów przeznaczono pierwotnie 30 mln zł z funduszy unijnych, ale decyzją zarządu województwa budżet konkursu został prawie dwukrotnie zwiększony – do 57 mln zł.

- Dzisiaj zarząd województwa podjął decyzję o dofinansowaniu 47 inwestycji w odnawialne źródła energii. Dzięki temu gminy będą mogły sfinansować zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych i solarnych na budynkach mieszkalnych należących do mieszkańców – poinformował podczas konferencji prasowej online marszałek Artur Kosicki. - To jest inwestycja w ochronę środowiska, ale nie tylko. Dzięki tym instalacjom gospodarstwa domowe będą mogły zaoszczędzić znacznie na rachunkach za energię. Na konkurs pierwotnie zostało przeznaczonych 30 mln zł, decyzją zarządu zwiększyliśmy pulę pieniędzy i uwzględniliśmy wnioski gmin na kwotę 57 mln zł – dodał. 

W województwie powstanie 627 sztuk nowych kolektorów słonecznych oraz 2 758 sztuk nowych instalacji fotowoltaicznych. Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych CO2 wyniesie 9 354,44 ton. 

Wśród zaakceptowanych projektów jest Miasto Łomża z programem „Instalacje fotowoltaiczne / kolektory słoneczne na budynkach mieszkalnych na terenie miasta Łomża” o wartości  1 932 230,00 PLN. Miasto otrzymało 1 255 949,50 PLN dofinansowania.

Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego poinformowała, że najwięcej energii cieplnej, dzięki instalacjom, wyprodukują gminy Wyszki i Zambrów, natomiast liderem w produkcji energii elektrycznej będą gminy Choroszcz i Mielnik. Najwięcej instalacji cieplnych zakupią gminy Turośń Kościelna (60 szt.) i Wasilków (42 szt.), a instalacji elektrycznych gmina Mielnik (111 szt.) i gmina miejska Hajnówka (77 szt.).

W ramach niniejszego konkursu, wsparciem będą objęte projekty grantowe dotyczące inwestycji z zakresu budowy nowych jednostek wytwarzania energii elektrycznej i/lub cieplnej wykorzystujących energię słoneczną polegających na instalacji ogniw fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych, w tym budynkach jednorodzinnych na potrzeby własne Grantobiorców, tj. z wyłączeniem budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, w tym działalność rolnicza. Kwota pomocy nie może przekroczyć 85%. 

Moc instalacji energii słonecznej nie może przekroczyć 2 MWe/MWth,

Energia wytworzona w instalacji fotowoltaicznej lub kolektorach słonecznych powinna być przeznaczona wyłącznie na własne potrzeby mieszkańców. Nie jest dopuszczalne wykorzystanie energii na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, w tym działalności rolniczej. Dachy pokryte nie mogą być pokryte materiałami lub wyrobami zawierającymi azbest.

Właściciele takich budynków mogą wziąć udział w projekcie pod warunkiem złożenia oświadczenia, że przed wykonaniem mikroinstalacji fotowoltaicznej lub montażem kolektorów słonecznych, na własny koszt i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, wymienią pokrycie dachowe na nowe. Moc instalacji fotowoltaicznej/kolektorów słonecznych powinna być dostosowana do rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną/cieplną. Instalacja fotowoltaiczna powinna być tak dobrana, aby całkowita ilość energii elektrycznej wyprodukowanej i odprowadzonej do sieci energetycznej przez instalację objętą grantem w rocznym okresie rozliczeniowym nie przekroczyła 120% całkowitej ilości energii elektrycznej pobranej z sieci energetycznej przez Grantobiorcę w tym samym okresie rozliczeniowym.
Inwestycje muszą być realizowane zgodnie z programami ochrony powietrza, z poszanowaniem wymogów dyrektywy 2008/50/WE w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy oraz celem dotyczącym zmniejszenia emisji.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę