Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

158. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego - uroczystości w Podlaskiem

W Łomży 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego tradycyjnie upamiętniono w miejscu straceń przy Szosie Zambrowskiej i na cmentarzu przy ul. Kopernika.

Uroczystości w Łomży
Na tzw. mokrej łączce, która wówczas położona była już za miastem, rozstrzelano lub powieszono za udział w powstaniu bądź pomoc walczącym około 20 osób. Ofiary pochodziły nie tylko z Łomży, ale także z miejscowości ościennych. Wszyscy spoczęli w zbiorowej mogile w miejscu, gdzie obecnie stoi poświęcony im głaz-pomnik.

W uroczystościach - poza przedstawicielami samorządu i żołnierzami - wziął udział kapucyn o. Jan Bońkowski, który poprowadził modlitwę za powstańców.

Znicze postawiono także na grobie nieznanego bojownika walk w 1863 r., zamordowanego przez Kozaków i pochowanego na cmentarzu parafialnym.

Powstanie Styczniowe trwało do jesieni 1864 roku, a utworzone państwo podziemne funkcjonowało jeszcze rok później. Stoczono około 1200 bitew i potyczek, w walkach wzięło udział 200 tysięcy powstańców. W województwie podlaskim miejsca upamiętniające walki powstańców z 1963 i 64 roku oraz miejsca ich straceń istnieją w 70 gminach.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę