Uhonorowani Bohaterowie
Mieczysławowi Bruszewskiemu, Adamowi Frąckiewiczowi oraz Jadwidze Ramotowskiej w Wojskowej Komendzie Uzupełnień, w imieniu Prezydenta RP, Wojewoda Podlaski p. Bohdan Paszkowski w asyście Szefa WSzW w Białymstoku płk dr Grzegorza Konopko wręczał ordery i odznaczenia.
- Poprzez swoje losy poprzez swoją działalność reprezentujecie tę trudną historię Polski. Oni walczyli o naszą niepodległość – mówił Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski - Dobrze, że my żyjąc w wolnym, niepodległym kraju, korzystając z tego dorobku, z tej walki, którą Państwo ponosiliście, z tej tradycji, możemy spłacać swój, może spóźniony obowiązek. Chociażby w formie tych odznaczeń, tych oficerskich stopni, możemy wyrażać swój szacunek.
Mimo pandemii tym razem odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń i stopni oficerskich zasłużonym i odznaczonym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jacek Wesołowski, zięć Mieczysława Bruszewskiego, dziękował ppłk mgr inż. Tomaszowi Żyłce za zaangażowanie wojska, aby wręczenie odznaczenia odbyło się w sposób uroczysty.
W imieniu Prezydenta RP, Wojewoda Podlaski p. Bohdan Paszkowski w asyście Szefa WSzW w Białymstoku płk dr Grzegorza Konopko odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski - Mieczysława Bruszewskiego - Kawalera Orderu Virtutti Militari.
Wojskowy Komendant Uzupełnień w Łomży, ppłk mgr inż. Tomasz Żyłka odczytał historię odznaczonego, podkreślając że jest to okazanie wdzięczności i uhonorowaniem bohaterów.
Majora (nie podlegający obowiązkowi służby wojskowej) Mieczysława Bruszewskiego, kombatanta, żołnierza AK, Powstańca Warszawskiego. W konspiracji warszawskiej, pracując w drukarni przy Starym Rynku, działał od 1942 roku. Ukończył konspiracyjna szkołę podchorążych, a w czasie Powstania Warszawskiego, w stopniu plutonowego podchorążego służył jako dowódca grupy osłonowej w oddziale specjalnym „Juliusz” w batalionie AK „Gustaw”. Brał udział w walkach na Woli i Starym Mieście. 2. września osłaniał wycofywanie się kanałami do Śródmieścia. Ciężko ranny 3. września i ewakuowany do szpitala w Brwinowie. Za zasługi podczas Powstania Warszawskiego zostaje odznaczony rozkazem nr 518 dowódcy AK z dnia 4. października 44 roku Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtutti Militari.
Za zasługi w działalności na rzecz społeczności kombatanckiej Złoty Krzyż Zasługi otrzymał Adam Frąckiewicz. Urodzony w wigilię 24. grudnia 1941 r. w Martuku, w Kazachstanie, do maja 1946 przebywał na Syberii. Adam Frąckiewicz, aktywny członek Związku Sybiraków, który pełnił funkcje sekretarza czy wiceprezesa zarządu oddziału. Chorąży pocztu sztandarowego, opiekun miejsc pamięci, aktywny propagator pamięci zesłańców sybiru. Inicjator wmurowanej 17. września 2020 roku tablicy pamiątkowej łomżyńskich wywózek.
Awans na pierwszy stopień oficerski Jadwidze Ramotowskiej ps. Marta, wręczył Szef WSzW w Białymstoku płk dr Grzegorz Konopko. Weteranka walk o niepodległość, która najpierw pełniła funkcję łączniczki i przez okres około 2 lat przenosiła m.in. dokumenty i meldunki od dowódcy Hieronima Mioduszewskiego ps. Deska do dowódcy placówki Hieronima Konopko ps. Wygon. Aresztowana, w chwili zatrzymania miała 16 lat, w siedzibie UB w Łomży bita, przetrzymywana, w wilgotnym ciemnym pomieszczeniu w karcerze pod schodami. Zwolniona po około miesiącu nigdy nie przyznała się do przynależności do organizacji. Po powrocie do domu wróciła w szeregi konspiracji, pomagała kolegom z oddziału w załatwianiu recept, leków dla chorych lub rannych. Udzielała pomocy medycznej. Nigdy się nie ujawniła. W 2020 roku odznaczona przez Prezydenta RP medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków służbowych Medalem Brązowym za długoletnią służbę odznaczono Barbarę Szmigiel, pracownika WKU w Łomży.
Awans na stopień podporucznika otrzymał Józef Gutowski ps. Szpak, który z przyczyn osobistych nie mógł uczestniczyć w uroczystości. Patent miał zostać dziś wręczony przez szefa WSW w miejscu zamieszkania.
Mimo pandemii i obostrzeń, uroczystość miała podniosły charakter.