Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Deklaracja PIT 28 – co musisz o niej wiedzieć?

Deklaracja PIT 28 dotyczy Cię, kiedy uzyskujesz dochody opodatkowane w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych. Bez problemu wypełnisz ją online. O czym jeszcze musisz pamiętać?

 1. Deklaracja PIT 28 – kto musi ją wypełnić?

 2. Ryczałt ewidencjonowany – o czym musisz pamiętać?

 3. PIT online – rozlicz podatek bez wychodzenia z domu

 

Coroczne rozliczenie podatku to ważny moment w roku. Musimy wybrać odpowiedni formularz i zadbać o jego prawidłowe uzupełnienie. Dzięki darmowym programom do wypełniania deklaracji, unikamy ryzyka pomyłki.

 

Deklaracja PIT 28 – kto musi ją wypełnić?

 

Deklarację PIT 28 muszą wypełnić osoby, które w roku podatkowym uzyskują przychody opodatkowane w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych, osiąganych z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej lub umowy najmu, dzierżawy, a także umów o podobnym charakterze, które są rozliczane poza działalnością gospodarczą. PIT 28 za rok 2020 należy złożyć do 1 marca 2021 roku. Co jeszcze warto wiedzieć o deklaracji?

 • PIT 28 składasz, jeśli posiadasz dochody z najmu lub dzierżawy prywatnie, poza działalnością gospodarczą. Jeśli osiągasz te dochody w ramach działalności, nie rozliczysz się na deklaracji PIT 28.

 • PIT 28 możesz składać razem z innymi deklaracjami. Jeśli poza opodatkowanymi w formie ryczałtu, masz też inne źródła przychodów, rozliczasz je na odpowiednich do tego formularzach podatkowych.

 • Na deklaracji PIT 28 nie możesz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem ani z dzieckiem. Dotyczy to również sytuacji, gdy część dochodów rozliczasz na zasadach ogólnych. Wyjątkiem jest tutaj rozliczenie przychodu z najmu lub dzierżawy w formie ryczałtu. Te przychody opodatkowane ryczałtowo nie pozbawiają prawa do wspólnego rozliczania innych przychodów na zasadach ogólnych.

 

obraz_1.jpg

 

Ryczałt ewidencjonowany – o czym musisz pamiętać?

 

Jedną z grup osób, które wypełniają deklarację PIT 28 są osoby prowadzące działalność gospodarczą, które jako formę opodatkowania wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W ten sposób mogą się rozliczać osoby prowadzące działalność samodzielnie lub w formie spółki cywilnej lub jawnej. Jest to podatek od przychodów, a nie od dochodu – jak w przypadku innych form opodatkowania. W przypadku wyboru tej formy opodatkowania istnieje konieczność prowadzenia ksiąg, które dokumentują uzyskanie przychodu.

Korzystając z ryczałtu musisz pamiętać o kilku rzeczach:

 • Podatek w formie ryczałtu będziesz opłacać, jeśli do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu uzyskania pierwszego w roku podatkowym przychodu z działalności gospodarczej lub najmu, czy też dzierżawy, złożyłeś pisemne oświadczenie, w którym wskazałeś tę formę opodatkowania.

 • Prawo do ryczałtu przysługuje przez cały rok podatkowy. Jeśli podatnik przekroczy limit przychodu 250 tysięcy euro, w następnym roku to prawo nie przysługuje.

 • W trakcie roku podatkowego można utracić prawo do ryczałtu, jeśli podatnik rozszerzy przedmiot działalności o czynności, których nie da się rozliczać ryczałtem. Taka sytuacja nastąpi również wtedy, gdy wykonuje zadania na rzecz byłego albo obecnego pracodawcy, przez określony czas od momentu podjęcia działalności.

 • Wybór ryczałtu dotyczy wszystkich wspólników spółki cywilnej lub jawnej. Nie ma możliwości, żeby każdy rozliczał się w inny sposób.

 • W przypadku opodatkowania ryczałtem stosuje się odliczenia od dochodu i podatku.

 

PIT online – rozlicz podatek bez wychodzenia z domu

 

Już od kilku lat możemy rozliczyć PIT online. Wypełnienie zeznania podatkowego bez wychodzenia z domu to duże ułatwienie. Program do wypełniania deklaracji przeprowadzi nas przez cały proces, a jego intuicyjna formuła sprawi, że nie popełnimy błędu. PIT możemy od razu przesłać online, dzięki czemu unikniemy osobistej wizyty w urzędzie skarbowym. Atutem rozliczenia podatku przez internet jest możliwość szybkiego zwrotu podatku, o ile taki nam przysługuje.

 

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę