Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 lutego 2024 napisz DONOS@

Nowe zasady przeglądu pojazdu już wkrótce

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o zmianach, jakie wejdą w życie od nowego roku. Przeglądy mają być bardziej rygorystyczne i ze zdjęciami. Ma to pomóc uszczelnić system i tym podnieść bezpieczeństwo na drogach.

Przegląd techniczny ma być wsparty zdjęciami samochodu. To nowość. Mają one być wykonane z przodu, z tyłu, z dwóch przekątnych i w środku z widocznym przebiegiem. Mają być przechowywane przez 5 lat. Nowy obowiązek może być czasem przydatny i dla kierowców. Jak wiemy, policja przy kontroli sprawdza stan licznika. Zdarzają się w tej materii pomyłki, przecież diagnosta to też człowiek. Zdjęcie z przeglądu może definitywnie zdjąć z kierowcy zarzut „kręcenia” licznika. Rodzi się pytanie, jak te zdjęcia, szczególnie w środku będą wykonywane. Nie trudno tu o poruszenie, a przez to nieczytelność może być częstym przypadkiem. 

Na 30 dni przed datą przeglądu będzie można zgłosić się do stacji diagnostycznej i przeprowadzić badanie. I tu dobra informacja dla kierujących, ponieważ termin kolejnego badania będzie od daty, kiedy mieliśmy zrobić to badanie, a nie jak do tej pory, od dnia faktycznego badania. Ale za miesiąc spóźnienia, stawka za przegląd wzrasta dwukrotnie. 

Diagnosta zgodnie z "przyjętym zakresem czynności i przy pomocy wymaganego wyposażenia technicznego" musi zbadać nasz samochód. Ma to wykluczyć, zdaniem ministerstwa, przeglądy na tzw. oko np. świateł. Stacje diagnostyczne mają być sprawdzane przynajmniej raz w roku. Starosta będzie zobowiązany do przeprowadzania analizy skarg, wniosków czy statystyk kontroli pojazdów stacji diagnostycznej. Transportowy Dozór Techniczny ma kontrolować stacje na bieżąco, a w razie nieprawidłowości cofać uprawnienia. 

mm
cz, 22 października 2020 20:46
Data ostatniej edycji: pt, 23 października 2020 12:57:47

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę