Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 listopada 2020 napisz DONOS@

Krew (nie)zwykle potrzebna

W minioną niedzielę, 18 października 2020 roku, w dniu wspomnienia św. Łukasza Ewangelisty – patrona służby zdrowia, w Centrum Katolickim papieża Jana Pawła II w Łomży odbyła się 66. edycja akcji „Oddaj krew... z Chrystusem”.

Jesień, to czas pogodowych zawirowań i wiążących się z nimi przeziębień. Stąd więc w październikowych edycjach, prowadzonej już niemal 13 lat w parafii Krzyża Świętego w Łomży, akcji krwiodawstwa zgłasza się mniejsza liczba dawców. W tym roku, dodatkowo, powodem niższej frekwencji jest pandemia COVID-19. Niestety – obawa przed zakażeniem, stan izolacji czy kwarantanny, albo choroba – wyłączają wiele osób z uczestnictwa w tym cyklicznym przedsięwzięciu parafialnym.

Mimo tych przeciwności, w październikowej edycji akcji „Oddaj krew... z Chrystusem” do punktu poboru krwi zaaranżowanego w przestronnych wnętrzach Centrum Katolickiego zgłosiło się 35 osób pragnących oddać bezcenny, niezastąpiony lek ratujący życie i zdrowie. Po wstępnych badaniach lekarskich, którym zawsze poddawani są kandydaci na dawców, krew oddało 31 osób. W tej liczbie, co szczególnie cieszy, pięcioro po raz pierwszy uczestniczyło w naszej parafialnej akcji, a jedna oddała krew pierwszy raz w życiu. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim. Efektem tej akcji jest uzyskanie niemal 14 litrów krwi. Dzięki temu, łącznie, od początku naszej akcji, w Centrum Katolickim dobrzy Ludzie oddali ponad 1.500 litrów życiodajnego płynu.

Zauważyć wypada, że w czasie pandemii koronawirusa, z racji znacznie mniejszej liczby dawców, krew staje się lekiem jeszcze bardzie deficytowym niż zwykle, a do jej oddawania częściej zachęcają media. Także nasze lokalne środki społecznego komunikowania włączyły się w promocję tej szlachetnej idei. W miniony wtorek, 13 października, o akcji „Oddaj krew... z Chrystusem” szeroko informowało Diecezjalne Radio Nadzieja, a w sobotę, 17 października, Polskie Radio Białystok. W niedzielę, w trakcie trwania akcji poboru krwi, do Centrum Katolickiego przybyli dziennikarze Telewizji Białystok i Polskiego Radia Białystok. Po południu i wieczorem wyemitowane zostały relacje z naszej parafialnej akcji.
Dziękujemy za zainteresowanie i promocję nie tylko naszej akcji, ale w ogóle idei honorowego krwiodawstwa.

Z okazji patronalnego Święta Służby Zdrowia wyrażamy naszą wdzięczność wszystkim, którzy w samarytańskim duchu niosą pomoc chorym i słabym, a słowa szczególnych podziękowań kierujemy do pracowników publicznej służby krwi. Wszystkim życzymy satysfakcji z trudnej i odpowiedzialnej służby na rzecz bliźnich oraz wdzięczności pacjentów i ich rodzin.

Zbliża się listopad, miesiąc w którym corocznie obchodzimy Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. W tym roku, z racji pandemii, nie odbędzie się tradycyjne uroczyste spotkanie. Tą drogą więc, pod adresem wszystkich krwiodawców oraz wszystkich zaangażowanych w honorowe krwiodawstwo, kieruję słowa szczerej wdzięczności i płynące z serca życzenia zdrowia i wszelkich Bożych łask.

Kolejna edycja parafialnej akcji „Oddaj krew... z Chrystusem” zaplanowana została na 13 grudnia br. Już dziś zapraszamy do wzięcia w niej udziału.

Tekst i foto – Tadeusz Babiel

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
mm
pon, 19 października 2020 19:03
Data ostatniej edycji: pon, 19 października 2020 21:21:36

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę