Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Piątnicki kogel-mogel

Główne zdjęcie
Budynek po Hotelu Belfort

Rada Gminy Piątnica najpierw wyraziła zgodę wójtowi na zakup budynku po byłym Hotelu „Belfort”, a po kilkunastu dniach, na nadzwyczajnej sesji, cofnęła. Dlaczego? Każdy zapyta. Podczas pierwszego głosowania tj. 30.09, w związku z poprawkami, które się pojawiały przed sesją, część radnych, w tym przewodniczący Rady, popełnili błąd. Chciał od razu to poprawić, nie dało się – tłumaczył, stąd zwołanie nadzwyczajnej sesji w dniu 12.10.

„Jedna z poważniejszych inwestycji w historii Gminy” mówił zaraz po głosowaniu w sprawie zakupu „Hotelu Belfort” przewodniczący Rady Krzysztof Weber, i jej wielkość budzi napięcia i uwidacznia różnice zdań. Za 4,5 mln zł Gmina zamierzała kupić budynek po dawnym "Hotelu Belfort", na ok. 1,5 mln zdobyła dofinansowanie, reszta z kredytu. 

Racje Wójta
Wójt Gminy Piątnica Artur Wierzbowski, pomysłodawca zakupu, zwraca uwagę na korzyści, które jego zdaniem z tego wynikają. Pozwoli to na umieszczenie w jednym miejscu rozproszonych w tej chwili jednostek tj. Urzędu Gminy, GOK-u i OPS-u. Przypomina, że OPS znajduje się w wynajmowanym budynku a GOK wymaga remontu. Połączony jest z remizą strażacką, co utrudnia zdobycie środków na tę inwestycję. Przypomina, że były przygotowywane plany remontu, a ich szacunkowa wartość wyniosła 8mln zł. Suma dotacji i pożyczek z NFOŚiGW wyniosła niemal 3mln zł. (2019 rok). 

Budynek po Belforcie, zdaniem wójta, byłby nową, długo oczekiwaną siedzibą GOK-u (większa powierzchnia, garderoby, szatnie pomieszczenia dla pracowników, magazyny na sprzęt itp.). Poprawiłby jakość pracy i obsługi Mieszkańców (całość usług dla mieszkańców w różnych dziedzinach skomasowana w jednym budynku dostosowanym dla osób niepełnosprawnych a nie rozproszona jak do tej pory).
Przywołuje oszczędności za wynajem lokalu dla OPS-u (roczna opłata ok. 50 tys. zł).

Zwraca uwagę na Ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami do 30.09.2020 r. Chodzi o dostępność architektoniczną niepełnosprawnych oraz zgodną, zdaniem wójta, z wymogami Państwowej Inspekcji Pracy, ograniczeń wynikających z Covid oraz Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Inwestycję w nieruchomość, która została zakupiona pod nowa siedzibę, wycenia na 3,8 mln i ciągłym braku parkingu. Dodaje jeszcze argumenty wyższego standardu nowego budynku, oszczędności wynikające z jednej lokalizacji i nowej sali obrad Rady Gminy. Stary budynek wójt chciałby zaadoptować na potrzeby żłobka. 

Racje Radnych przeciwnych zakupowi Belfortu
Radni w dostarczonej odpowiedzi widzą potrzebę rozbudowy Urzędu. W tym celu – zauważają – w poprzedniej kadencji kupili nieruchomość sąsiadującą bezpośrednio z budynkiem Gminy i na niej miała być prowadzona inwestycja. Reprezentanci zwracają uwagę na inne, ich zdaniem podstawowe inwestycje, np. drogowe, szczególnie teraz, kiedy samorządy mogą korzystać z dofinansowań z Funduszu Dróg Samorządowych i wyliczają: Choszczewo, Czarnocin (drogi dojazdowe do nowo powstałych osiedli), Kałęczyn, Kobylin, Łuby Murawy czy Motyka. Inne, ich zdaniem, czekają na dokończenie np. Dobrzyjałowo, Drozdowo, Krzewo czy Nowy Cydzyn. Zdaniem tych radnych remontu wymagają nawierzchnie asfaltowe w samej Piątnicy. Gmina uczestniczy w finansowaniu dróg powiatowych i o tym, ich zdaniem, należy pamiętać. 

Gruntownego remontu wymaga ujęcie wody w Drozdowie. Zwracają uwagę na częsty problem z ciśnieniem wody w wielu miejscowościach, szczególnie po południu. 

Co do nowej lokalizacji budzi ich wątpliwości „połączenie tylu instytucji i pracowników w jednym miejscu w obecnej sytuacji epidemicznej”. To, zdaniem radnych może „zburzyć funkcjonowanie każdego z urzędów” i „sparaliżować prace wszystkich jednostek organizacyjnych”. Dodatkowo uważają, że oszczędności wynikające z zakupu „nie będą współmierne z poniesionymi kosztami na zakup i wyremontowanie budynku po byłym hotelu”.

Ograniczenie wójta uniemożliwiające zakup w/w nieruchomości nie jest brakiem zaufania do niego, ale przyjęcie Uchwały, gdzie na każdą inwestycję będzie musiała zgodzić się Rada „spowoduje zwiększenie współpracy radnych z wójtem i możliwość wyrażania opinii przez Radę Gminy”.

Zarzucają wójtowi „brak przedstawionej profesjonalnej dokumentacji”. „Nie zaprezentowano nam – piszą radni – ekspertyzy budynku oraz kosztorysu jego przekształcenia w Urząd Gminy”. 

„Wiele wskazuje na to – piszą – że obecna sytuacja epidemiczna spowoduje mniejsze wpływy w przyszłorocznym budżecie”, a to może zagrozić inwestycjom ich zdaniem ważniejszym czyli drogowo – wodociągowym.

Wyjaśniają także zawirowania podczas głosowania. „W wyniku ludzkiego błędu część radnych zagłosowała niezgodnie ze swoim sumieniem”. Podkreślają, że wola na sesji widoczna była w stanowiskach Komisji Budżetu i Spraw Społecznych oraz Komisji Rolnictwa i Spraw Lokalnych. Ośmiu radnych na komisjach było przeciw – przypominają.

Samorząd terytorialny to wspólnota mieszkańców, której powierzono pewne sprawy do samodzielnego rozwiązywania tej grupie społecznej, której te sprawy dotyczą. Które racje są ważniejsze muszą rozstrzygnąć sami mieszkańcy głosami radnych. Zrozumienie wzajemne i być może pełniejsze uargumentowanie celów, które zdaniem jednych są ważniejsze, pozwoli na zrozumienie i na znalezienie tego miejsca, gdzie wszyscy odejdą z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku. Rozwój, postęp każdy rozumie po swojemu. Niewątpliwie byłaby nim nowa siedziba Urzędu. Ale o jakim postępie można mówić, kiedy po południu są problemy z wodą.

Dojść do wspólnych celów, proste, a niełatwe. Możliwe. 

mm
pt, 16 października 2020 12:44
Data ostatniej edycji: so, 17 października 2020 11:11:58

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę