Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 maja 2024 napisz DONOS@

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”

W okresie jesienno-zimowym, w całym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do powstania pożarów w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych.

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

Każdego roku statystyki Państwowej Straży Pożarnej pokazują, że w sezonie jesienno-zimowym (sezon grzewczy) wzrasta w Polsce liczba tragicznych pożarów oraz śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla. W ostatnich latach na terenie naszego kraju odnotowano:
- zima 2016/2017: 2849 osób poszkodowanych, 61 ofiar śmiertelnych,
- zima 2017/2018: 2659 osób poszkodowanych, 71 ofiar śmiertelnych,
- zima 2018/2019: 2024 osób poszkodowanych, 52 ofiary śmiertelne,
- zima 2019/2020: 1447 osób poszkodowanych, 37 ofiar śmiertelnych.

W obecnym sezonie grzewczym, od początku października, Państwowa Straż Pożarna zarejestrowała już 58 zdarzeń w związku z tlenkiem węgla, w których poszkodowanych zostało 17 osób oraz wystąpiła 1 ofiara śmiertelna (dane na dzień 11.10.2020 r.).

W związku z powyższym przypominamy:

1. Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.

2. Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!

3. W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla 

w budynkach mieszkalnych. Źródłem jego emisji są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.

4. Co roku, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

5. Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.

6. Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymiana baterii). Osobom z dysfunkcją ruchu strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.

7. Państwowa Straż Pożarna zwraca uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

Szczegółowe informacje oraz materiały na temat kampanii społecznej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” oraz zagrożeń jakie generuje tlenek węgla znajdziemy na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej pod adresem:

https://www.gov.pl/web/kgpsp/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa-sezon-grzewczy-2020--2021

mm
wt, 13 października 2020 09:46
Data ostatniej edycji: wt, 13 października 2020 10:36:08

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę