Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Żydzi dostaną działki?

Działek zamiennych o wartości ponad 210 tysięcy złotych domaga się od władz Łomży Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Ma to być rekompensata za działki na których stały łomżyńskie synagogi zniszczone podczas II wojny światowej. W ubiegłym tygodniu prezydent Łomży wysłał do radnych z Komisji Gospodarki Komunalnej wniosek o wydanie opinii w sprawie prowadzenia rozmów ugodowych ze ZGWŻ, których przedmiotem ma być nieruchomość zamienna.

Tym razem roszczenia Gminy Żydowskiej dotyczą nieruchomości położonych przy ulicach Pocztarskiej i Giełczyńaskiej. Na obu przed II wojną światową stały budynki synagog, które podczas działań wojennych zostały doszczętnie zniszczone. Po wojnie – w 1956r. na Pocztarskiej i w 1962 r. na Giełczyńskiej wybudowano bloki mieszkalne.
Żydzi roszczenia o zwrot działek na których stały synagogi skierowali do Komisji Regulacyjnej. Z racji, że nie mogą otrzymać tych działek „w naturze” domagają się działek zamiennych lub odszkodowania. Wartość roszczeń oszacowano na 212 tys 860 zł.
Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński chciałby przekazać im w zamian trzy działki na przy ul. Wojska Polskiego – po byłej „Bawełnie”.

Przypomnijmy Łomża na mocy rozstrzygnięcia Komisji Regulacyjnej już musiał oddać Związkowi Gmin Wyznaniowych Żydowskich kamienicę przy ul. Senatorskiej 7.

Wszystkie zgłoszone przez ZGWŻ roszczenia dotyczą kilkudziesięciu działek w mieście.
Zobacz: Gazeta Bezcenna (nr 41) - Tego się domagają

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę