Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Rekonstrukcja wojny 1920 roku w Podgórzu

Główne zdjęcie
Rekonstrukcja w Podgórzu

- Pisząc ten projekt chcieliśmy, aby to bardziej zapadło w pamięć niż czytanie książek historii i myślę, że to się udało – mówi Wiesława Kłosińska, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Łomża w Podgórzu. W niedzielę, w ramach projektu „Wstań Ofiarny Orle Biały – obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej” odbyła się pierwsza w tym miejscu rekonstrukcja epizodu z Bitwy Warszawskiej.

Uroczystości rozpoczęły się mszą święta w miejscowym kościele. Następnie delegacje udały się pod Pomnik Pamięci Ofiar Sybiru. Kwiaty złożyli: poseł RP Lech Kołakowski, senator RP Marek Komorowski, starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski, radny sejmiku Piotr Modzelewski, zastępca wójta Gminy Łomża Cezary Zborowski oraz dzieci z miejscowej szkoły.

- Czcimy pamięć tych, którzy bronili naszej ojczyzny i to jest dla na sprawa zasadnicza – mówił przed rekonstrukcją do zebranych Lech Szabłowski, starosta łomżyński.

Na boisku wiejskim,  rekonstruktorzy w strojach bolszewickich i w polskich przeprowadzali ataki strzelając „ślepymi nabojami”, a jazda konna dodawała dynamiki, strachu i żywiołowości oglądającym. Były wybuchy, walka wręcz a po walce puszczanie biało-czerwonych latawców.

- Była to próba pokazania jak wyglądały te walki – mówił historyk Maciej Markowski, który komentował przebieg rekonstrukcji - żeby zaszczepić w ludziach pamięć. Wielu nie wie, co to jest wojna, jak wygląda. To jest forma przywracania pamięci, historii żywej, która daje coś do myślenia, że takie wydarzenia miały miejsce i należy o tym pamiętać. Szanować tych, którzy w tym momencie walczyli i oddali swoje często życie, ewentualnie odnieśli rany – tłumaczył sens rekonstrukcji.

- Wojna 1920 roku była głównie wojną manewrową – wyjaśniał Markowski - Nikt nie okupował okopów jak to było w czasie I wojny światowej.  Tutaj decydował szybki atak, szybki manewr i taki manewr znad Wieprza dawał szanse pokonania wojsk bolszewickich, które były zdecydowanie silniejsze. Bitwę nazwano Cudem nad Wisłą – tłumaczył - bo tak było wygodniej. Bo tak naprawdę, był to wysiłek wielu ludzi: sztabowców, deszyfrantów, żołnierzy. Wielu, wielu ludzi i tak nazwano to cudem. Bez wysiłku tych ludzi tego by nie było – dodawał – Podobno, jest legenda, że walczącym żołnierzom pod Radzyminem, pod Ossowem ukazała się Matka Boska w promieniach wschodzącego słońca. Przyjęto to za omen, że przyniesie to zwycięstwo. I taki mit ukuto wtedy – zakończył wyjaśnienia Cudu historyk.

Na niecodzienny pomysł wpadły panie Galanek Emilia i Jackowska Monika. Zaproponowały, aby w projekcie znalazło się działanie polegające na przygotowaniu biało-czerwonych latawców. I udało się. W ramach warsztatów patriotycznych pod nazwą „Kto Ty Jesteś”, w  Podgórzu, które prowadziła Ewa Gąsiorowska i w Pniewie pod kierunkiem Eweliny Góralczyk, dzieci z seniorami przygotowały latawce, które puszczano po rekonstrukcji. Był silny wiatr, a więc pogoda dopisała i dzieci, często z rodzicami, miały świetną zabawę z puszczania latawców. 

Koszt projektu pod nazwą „Wstań Ofiarny Orle Biały – obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej” wyniósł 34 tys. zł., a dofinansowano go ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

- Ciężko byłoby bibliotece jako instytucji kultury zorganizować taką rekonstrukcję – mówiła Wiesława Kłosińska - Dzięki projektom jesteśmy w stanie to zrobić i za to kłaniamy się nisko i prosimy o jeszcze.

Rekonstruktorzy:

Konna Grupa Rekonstrukcyjna Kresy z Białegostoku

14. Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza

Grupa Konna Kawaleryjska z Grabowa

Grupa rekonstrukcyjna przy OSP Mątwica

Grupa rekonstrukcyjna 3 Szwadronu Samochodów Pancernych z Brześcia. 

Grupa Rekonstrukcyjna Centralnej Szkoły Podoficerskiej z Osowca Twierdzy

Foto: Rekonstrukcja w Podgórzu
Foto: Wiesława Kłosińska pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Sybiru
Foto:
Foto: Senator Marek Komorowski z małżonką
Foto: Poseł Lech Kołakowski
Foto: Piotr Modzelewski
Foto: Lech Szabłowski
Foto: Cezary Zborowski
Foto: Przedstawiciele szkoły w Podgórzu
Foto:
Foto: Lech Szabłowski, Lech Kołakowski i Piotr Modzelewski
Foto: Poseł Lech Kołakowski i senator Marek Komorowski
Foto:
Foto:
Foto: Senator Marek Komorowski, Wiesława Kłosińska i Cezary Zborowski
Foto: Poseł Lech Kołakowski
Foto: Piotr Modzelewski
Foto:
Foto: Lech Szabłowski
Foto:
Foto:
Foto: Maciej Markowski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
mm
pon, 05 października 2020 09:08
Data ostatniej edycji: pon, 05 października 2020 10:30:06

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę